„Czas na zdrowie”


WPROWADZENIE

Nasza szkoła jako jedna z dwóch w Powiecie Kolskim przystąpiła do udziału w VI edycji projektu edukacyjnego ” CZAS NA ZDROWIE „, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Wszystkie edycje konkursu były obejmowane patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Sportu i Turystyki, a także rzecznika Praw Dziecka. Projekt realizowany jest                   W TROSCE O ZDROWIE. Głównym jego celem jest powszechna edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. Za nami już etap o nazwie ROZGRZEWKA. Już został przesłany raport z realizacji tego etapu. Przed nami zwieńczenie projektu, a jest nim organizacja Festynu Zdrowia, czyli wypromowanie postaw prozdrowotnych oraz żywności ekologicznej, regionalnej i tradycyjnej. Oczywiście wszystko na miarę naszych możliwości.

ZESPÓŁ

W naszej szkole realizacją projektu zajmował  się zespół „Eko – świeżaków z Osieka”, którego opiekunem jest p. J. Tomczyk. Taką przyjęliśmy nazwę. Wspiera nas p. A. Żurawska oraz wielu chętnych wolontariuszy z naszej uczniowskiej społeczności. Zespół Eko-świeżaków z Osieka  tworzą uczennice z klasy VI: K. Starosta, A. Starosta, W. Domniak, W. Bednarkiewicz,             M. Rzepecka, J. Jabłońska,  O. Trafna, J. Kmieć oraz A. Szteklarska i J. Wiśniewska z klasy V.

Poniżej prezentujemy logo zespołu, którego pomysłodawczynią jest J. Kujawka, a wykonawczynią W. Dominiak.

 

Co zrobiliśmy do tego czasu?

Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Szkolny Rodzinny Konkurs Plastyczny, którego zadaniem była promocja programu „Czas na zdrowie”. Wspólnie z mamą, tatą, siostrą lub bratem należało wykonać pracę w formacie A3, w której uwzględnione zostaną treści dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności sportowej. Praca powinna być wykonana techniką mieszaną (farba i kredka).

Wykonaliśmy plakaty i ulotki reklamowe promujące zdrowy styl życia. Prezentowaliśmy je wśród naszej społeczności.

  

Pozyskiwaliśmy wolontariuszy chętnych do pomocy w organizacji Festynu Zdrowia.

Przybliżyliśmy tematykę programu „Czas na zdrowie”  i zaprezentowaliśmy naszej społeczności szkolnej stronę internetową programu, z której mogą czerpać wiedzę na temat zdrowego stylu życia, pobierać pomysły na zabawy i przepisy kulinarne.

www.czsnazdrowie.fundacjabos.pl

Wykonaliśmy prezentację multimedialną promującą program, Festyn Zdrowia oraz    rolnictwo ekologiczne. Zaprezentowaliśmy ją na apelu szkolnym.

   

Prezentacja wykonana przez zespół „Eko-świeżaki z Osieka” – Rolnictwo Ekologiczne

 Teraz przed nami przygotowania do etapu II, z którego zespół napisze do 30 czerwca raport.

Kilka dni przed Festynem Zdrowia w naszej szkole zorganizowaliśmy szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym gościliśmy instruktorów Pierwszej Pomocy Oddziału Rejonowego PCK w Kole, p. Sebastiana Wyskockiego wraz z przedstawicielką mistrzowskiego zespołu pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole p. Weronika Tyl.  Uświadomili oni nam znaczenie  pierwszej pomocy i szkolili nas jak właściwie reagować w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia. Mądry wybór – Czas na zdrowie. Liczy się każda sekunda.

   

Wykonaliśmy zaproszenia w postaci jabłek wprost z polskich sadów.

 

 Festyn Zdrowia odbył się w dniu 13 czerwca.

PROGRAM FESTYNU

1. Powitanie przybyłych i słowo wstępu Eko-świeżaków z Osieka.

2. Eko-muzyczny i rodzinny występ uczniów.

3. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Zespół Eko-świeżaków z Osieka promująca Rolnictwo Ekologiczne.

4. Projekcja trzech filmów z cyklu „Śmietnik w mojej głowie”: Jaskiniowiec w mojej głowie; Jestem panem swojego losu; Sport na zdrowie.

5. Spotkanie z dietetykiem, propagatorem zdrowej żywności ekologicznej a także Radnym Powiatu Kolskiego oraz Dyrektorem Biura Poselskiego w Kole Posła na Sejm RP Leszka Galemby p. Grzegorzem Fiałkowskim.

6. Degustacja produktów żywności ekologicznej w postaci musów, soków oraz owoców.

7. Podsumowanie szkolnych konkursów: ekologicznego, plastycznego „Czas na zdrowie” oraz konkursu na logo zespołu.

8. Czas na sport i wspólną radość – rozgrzewka integracyjna, przeciąganie liny, berek z piłką, strzały uczniów na bramkę nauczycieli, mecz piłki nożnej pomiędzy klasami: VI i IV-V.

9. Zakończenie

10. …

FOTO Z FESTYNU    ( opr. J. Tomczyk )

                                 

Zespół Eko-świeżaków  z Osieka dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w festynie. Szczególne podziękowania kieruje do:  p. Artura Szatkowskiego, właściciela zakładu optycznego w Kole za zasponsorowanie zakupu sześciuset kubków i 300 łyżeczek do degustacji; p. Krzysztofa Gołembskiego właściciela Sklepu Kibica i Kibicom Lecha Poznań w Kole za sponsoring nagród w konkursach: plastycznym, ekologicznym i na logo zespołu; p. Grzegorza Fiałkowskiego, właściciela Gospodarstwa Ekologicznego „Zosia” za produkty żywności ekologicznej z przeznaczeniem do degustacji oraz Państwu Starosta za pyszne eko-ciasto świeżaków. Dziękujemy całej społeczności szkolnej oraz nauczycielom. W akcji uczestniczyła cała szkoła.

Podsumowanie konkursów na stronie w zakładce „Konkursy i turnieje”.

 ZA NAMI JUŻ MONTAŻ FILMU Z FESTYNU ORAZ RAPORT Z DRUGIEGO ETAPU – FESTYNU ZDROWIA.