Nasza szkoła
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
690 ROCZNICA LOKACJI WSI OSIEK WIELKI
KONKURS PLASTYCZNY „OSIEK WIELKI – MOJA WIEŚ”
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
WALENTYNKI W KLASIE V
WALENTYNKI W KLASIE III
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
WIZYTA UCZNIÓW W DPS W KOLE
CHOINKA SZKOLNA
KONKURS KOLĘDOWY
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
WIELK
A ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
REKOLEKCJE 2019
PROJEKT „CZYTAM Z KLASĄ”
JASEŁKA 2019
MIKOŁAJKI W KLASACH I-III
ANDRZEJKI W KLASACH I-III
GMINNY KONKURS WARCABOWY
DYSKOTEKA SZKOLNA
SZKOLENIE NA TEMAT E-PAPIEROSÓW
DZIEŃ DYNI
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
SZKOLENIE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
„KOMPUTER/INTERNET JAK HEROINA?”
CYRK „HECA”
ŚWIĘTO ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
SZKOŁA DO HYMNU
PASOWANIE NA UCZNIA 2019
WIZYTA W ZSCKR W POWIERCIU
ŻYWA LEKCJA GEOGRAFII
– SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM ROBERTEM GONDKIEM-
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
DZIEŃ PAPIESKI
80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
WIZYTA DZIELNICOWEGO
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
DOŻYNKI GMINNE W OSIEKU MAŁYM
W dniu 25-08-2019 młodzież z naszej szkoły miała ogromną przyjemność uświetnić swoim występem Gminne Dożynki w Osieku Małym ! 😊😊😊
Więcej w linku: https://okraglemiasto.pl/to-byla-dozynkowa-niedziela-foto/
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Spotkanie klasy I i II z autorem książek panem Romanem Pankiewiczem.
Dnia 23 maja klasy I i II odwiedziły Bibliotekę w Osieku Wielkim. Do biblioteki zaprosiła nas bibliotekarka Pani Danuta Gabryszewska. W bibliotece uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorem książek dla dzieci Panem Romanem Pankiewiczem. Przedstawił on nam książki , które napisał dla dzieci. Były to książki o pięciu ważnych zawodach, takich jak: żołnierz, strażak, policjant, ratownik medyczny i listonosz. Książki były bogato ilustrowane , co bardzo nam się podobało. Pan Pankiewicz przeczytał nam swoje książki oraz pokazał się nam w strojach poszczególnych zawodów. Na zakończenie spotkania zakupiliśmy jego dwie książki, na których otrzymaliśmy specjalną dedykację od autora. Nasze spotkanie uwieczniliśmy na pamiątkowym zdjęciu.(A.Żurawska)
Spotkanie klasy I i II z pielęgniarką szkolną
Dnia 06.06.2019r.klasy I i II spotkały się z pielęgniarką szkolną. Na początku spotkania pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, na czym ona polega. Następnie przypomniała dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy podczas skaleczeń i otarć , do których może dojść w czasie wakacji. Dzieci bardzo uważnie słuchały wyjaśnień pielęgniarki oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych.(A.Żurawska)
WYCIECZKA KLAS I-VI DO TORUNIA
10.06. Uczniowie z klas I-VI wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Torunia. Odwiedzili oni dom Mikołaja Kopernika i Legend Toruńskich, obejrzeli pokaz w planetarium, a także wykonywali pierniki w Muzeum Piernika. W czasie wolnym zwiedzali starówkę i kupowali pamiątki
WYCIECZKA DO ŁODZI
12 czerwca na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego odbył się Festyn Naukowy pn. „Podróż od magii do wiedzy”.
Program wydarzenia obejmował 4 bloki tematyczne:
Tajemnice wirującego koła – prawo zachowania momentu pędu i jego praktyczne konsekwencje.
Jak oswoić pioruny? – zobaczyć można było zjawiska z obszaru elektrostatyki wysokich napięć i wyładowań elektrycznych.
Zagadka lewitacji – dowiedzieć się można było o nadprzewodnikach w polu magnetycznym i relacjach prądu z polem magnetycznym.
Zobaczyć niewidzialne, nie widzieć widzialnego – uczestnicy przenieśli się do świata zjawisk w świetle spolaryzowanym oraz widzeniu w podczerwieni i ultrafiolecie.
Poza wykładami uczniowie bawili się w parku trampolin „Saltos” oraz na paintballu laserowym, a w czasie wolnym spacerowali po ulicach Łodzi ♂️♀️
DZIEŃ DZIECKA
Z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali dla uczniów paczki ze słodyczami oraz zaprosili do świetlicy strażackiej magika, który przekonywał uczniów że magia istnieje uczniowie nie tylko obserwowali, ale również aktywnie uczestniczyli w pokazie. Po występie można było potańczyć przy muzyce , a nauczycielki z naszej szkoły malowały twarze i wykonywały zmywalne tatuaże
Udział klasy II w programie nauki pływania ,,Umiem pływać”
Klasa II naszej szkoły Brała udział w programie powszechnej nauki pływania ,,Umiem pływać”. Zajęcia odbywały się na Pływalni Miejskiej w Kole . Dzieci uczestniczyły w zajęciach od marca do maja , w sumie odbyło się 10 wyjazdów na basen. Celem programu było min. upowszechnienie aktywności fizycznej dzieci oraz nabycie przez nich podstawowych umiejętności pływania. Większość dzieci chętnie brała udział w zajęciach na basenie , gdzie pod okiem instruktorów uczyły się pływać. Na zakończenie programu każdy z uczestników otrzymał medal za udział w programie ,,Umiem pływać”. Wyjazdy na basen umożliwiły również integrację z uczniami ze SP w Budkach Nowych i SP w Łuczywnie, z którymi jeździliśmy na basen. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.(A.Żurawska).
SZTUKA PIĘKNEGO ŻYCIA
W dniu 30 maja 2019r. uczniowie z klasy VII A Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim na apelu zaprezentowali efekty swojej pracy. Uczniowie pracowali nad projektem „ Sztuka pięknego życia. Savoir vivre dla nastolatków”. Klasa pracowała w czterech zespołach. Zadanie polegało na wykonaniu plakatów na następujące tematy.
1. „ Jak Cię widzą tak Cię piszą”
2. ” Odruch, czyli Twoje prawdziwe Ja”
3. „ Batalion… powstań”
4. „ Niech będzie pochwalony”
Savoir vivre to właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery to podstawa, które świadczą o naszym wychowaniu nie tylko w biznesie, ale także w kontaktach prywatnych, a szczególnie w szkole.
Zamieszczamy kilka zdjęć z prezentacji projektu. Klasa wykonała projekt pod opieką nauczyciela biologii Ewy Koligot.
Wycieczka do ogrodu ziołowego Hyzop
W środę, 29 maja 2019 odbyła się wycieczka do ogrodu ziołowego Hyzop. Zorganizował ja ksiądz Tobiasz Winnicki. Na początku zwiedzaliśmy pierwszą część ogrodu. Poznaliśmy wiele nazw i rodzajów ziół. Później poszliśmy napić się gorącej mięty i zjeść pyszne swojskie ciasto. Przygotowaliśmy ziemniaki do upieczenia w ognisku. Następnie zwiedzaliśmy druga część ogrodu. Potem poszliśmy robić zdrowe kanapki. Dzieci samodzielnie przygotowały masło ziołowe, tradycyjna polska potrawę- gzik i ziemniaki w mundurkach. Później dzieci rozwiązywały zagadkę( musiały przyporządkować produkty do odpowiednich koszyków). Na koniec było ognisko z kiełbaskami i sadzenie mięty, która dzieci zabrały do domu i zobowiązały się o nią dbać, przesadzić do swojego ogródka i podlewać.
KONKURS PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH
29.03. Odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu był Jarosław Tomczyk.
Konkurs podzielony był na trzy kategorie: literacką ✒, plastyczną i muzyczną . Z każdej kategorii wyłonionych zostało troje zwycięzców.
APEL UPAMIĘTNIAJĄCY UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3-MAJA
13 maja 2019r. odbyła się akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji. Apel przygotowali uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami.
Po części artystycznej rozdane zostały nagrody za konkurs o rodzinie
KONKURS – GRA PLANSZOWA
16 maja w Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole wręczone zostały nagrody konkursowe za wykonanie gry planszowej o dowolnej tematyce. W konkursie tym wziął udział Karol Łaszkiewicz♂️ – uczeń klasy pierwszej naszej szkoły. Zajął on miejsce! Gratulujemy
Szczegóły w linku ⬇️
http://www.biblioteka-kolo.pl/?p=15820
WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA WARCABOWE
W dniu 08-03-2019 w miejscowości Wolsztyn odbył się finał wojewódzkich igrzysk dzieci i młodzieży w warcaby!!
Spośród 120 uczestników, nasz uczeń Mateusz Smolarek zajął 27 miejsce!
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!
POWIATOWY KONKURS WARCABOWY
W dniu 21-02-2019 w miejscowości Grzegorzew odbył się powiatowy konkurs warcabowy.
Nasz uczeń Mateusz Smolarek zajął drugie miejsce!!
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!
Gminny Turniej Tenisa Stołowego – kwiecień 2019 r.
W dniu 02.04.2019r. organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa w Dębach Szlacheckich. Nasza szkoła wystawiła na turniej pełną drużynę – 12 zawodników:
- 3 dziewczyny z kl. 4-6:
-Dagmara Szypuła
-Weronika Ślusarska
-Vanessa Gabryszewsska
- 3 chłopców z kl. 4-6:
-Mateusz Smolarek
-Michał Smolarek
– Oskar Kwiatkowski
- 3 dziewczyny z kl.7-8
– Julia Wiśniewska
– Anna Starosta
– Karina Starosta
- 3 chłopców z kl.7-8
– Miłosz Kwiatkowski
-Arkadiusz Balcerzak
– Bartosz Piguła
W wyniku eliminacji 3 miejsce zajął Mateusz Smolarek w kategorii chłopcy z kl. 4-6: Za zajęcie 3 miejsca uczeń otrzymał: puchar, dyplom i pasek-nerka, piłeczki do TS. Dziękujemy organizatorom. Do zawodów uczniów przygotowywali: p. J. Tomczyk oraz p. I. Ulan, która był również opiekunem podczas turnieju.
Ale to już było… 🙂
W dniach 15-17.04.2019 uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminów ósmoklasisty!!
Mimo wielu stresów, gotowi na dalsze działania 🙂
Nasi uczniowie w świetnych humorach, po zakończonych egzaminach nie zapomnieli o wspólnym zdjęciu!!
ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU!!
Społeczność Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim zorganizowała w dniu 2 kwietnia dla świadomości autyzmu Niebieski Marsz, którym włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W przemarszu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Po marszu odbyła się w szkole prezentacja dotycząca autyzmu, przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Marsz oraz prezentacja miały na celu solidaryzowanie się z osobami z autyzmem.
SPOTKANIE ZE STOWARZYSZENIEM AUTYZM I MY!!
POWITANIE WIOSNY 2019
W dniu 21-03-2019 w ramach powitania wiosny do naszej Szkoły przyjechało kino!!
Nasi uczniowie obejrzeli film „Biały kieł”, a następnie paląc marzannę przegnali zimę i oficjalnie przywitali wiosnę!!
Mamy nadzieję, że wiosna nas wysłucha i przyjdzie jak najszybciej 🙂
Cyrk odwiedził naszą Szkołę – 11/02/2019
Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019
Choinka szkolna 2019
Spotkanie z Policjantami
W dniu 08.01.2019 gościliśmy w naszej Szkole Panów Policjantów, którzy przypomnieli Uczniom jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych oraz jak alarmować o sytuacjach zagrożenia. Panowie Policjanci przypomnieli także naszym Uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy.
III Festiwal Piosenki Zimowej i Świątecznej
W dniu 08.01.2019 w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie odbył się III Festiwal Piosenki Zimowej i Świątecznej, w którym brała udział uczennica klasy VII – Marcelina Jasińska. Wykonała ona piosenkę „To nasze święta” zespołu Piękni i Młodzi. Wcześniej, 12.12.2018, przeprowadzone zostały eliminacje szkolne do tego konkursu. Udział wzięły: Marcelina Jasińska i Maja Kaczmarek z klasy VII.
Jasełka 2018
Wizyta Strażaka
W dniu 20.12.2018 gościliśmy w naszej Szkole Strażaka z PSP Koło. Pan Strażak przedstawił naszym Uczniom ofertę konkursów ogólnopolskich organizowanych przez Straż Pożarną. Wspomniał on także o niebezpieczeństwie, jaki może stworzyć „czad” oraz jak się przed tym zagrożeniem zabezpieczyć.
W związku ze zbliżającymi się świętami, sylwestrem oraz feriami, pan Strażak przypomniał Uczniom o bezpieczeństwie oraz mądrym i rozsądnym puszczaniu fajerwerków. Przypomniał również Uczniom, jak bezpiecznie spędzać ferie oraz jak zachować się w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia własnego bądź innych.
LEKCJA OTWARTA W KLASIE V
W dniu 11-12-2018 klasa V wraz z wychowawcą Panią Violettą Wiśniewską-Rejniak zaprosili rodziców na lekcje otwartą, której celem było wspólne wykonanie ozdób świątecznych.
Mikołajki klasy VI – 06.12.2018
Mikołajki klas I-II – 06.12.2018
Wyjazd klas 0-II do MDK w Kole – 04.12.2018
Bal Andrzejkowy 24.11.2018
Dzień Edukacji Narodowej 2018
Śniadanie daje moc – klasa IV
Narodowe Święto Niepodległości
W niedzielę 11listopada 2018r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej to okazji w remizie OSP w Osieku Wielkim odbyła się gminna akademia , na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Artykuł dostępny na: https://www.e-kolo.pl/wiadomosci,14211,narodowe-swieto-niepodleglosci-w-osieku-wielkim
ODŚPIEWANIE HYMNU
O godz. 11.11 w dniu 9 listopada 2018 dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z uczniami klasy pierwszej zaśpiewały czterozwrotkowy hymn narodowy Mazurka Dąbrowskiego. To pieśń, która łączy i jest podstawą polskości.
ŚNIADANIE DAJE MOC – 08/11/2018
To już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Śniadanie daje moc”. W tym roku szkolnym w akcji udział brały klasy I i II oraz Oddział Przedszkolny wraz ze swoimi wychowawcami. W obchodach i przygotowaniu tego dnia pomagali również rodzice. To oni zakupili i przygotowali produkty potrzebne do zrobienia zdrowego śniadania. Ideą akcji było promowanie zdrowego odżywiania się oraz przypomnienie dzieciom i ich rodzicom, jak ważny jest to posiłek. Daje on dzieciom energię do pracy, wspomaga koncentrację i dobre samopoczucie. Przygotowanie zdrowego śniadania połączone było z działalnością plastyczną , dzieci wykonywały rysunki oraz plakaty tematycznie związane ze zdrowym odżywianiem, rozwiązywały zagadki i zadania związane z kodowaniem .Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, a rodziców do odwiedzenia strony :http;//sniadaniedajemoc.pl , która może zainspiruje do urozmaicenia pierwszych i drugich śniadań. Życzymy owocnej lektury!
PASOWANIE KLASY I
W dniu 30-10-2018 odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na uczniów klasy I. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Naszych pierwszoklasistów serdecznie witali uśmiechnięci uczniowie starszych klas. Uczniowie klasy I przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na Flagę Polski oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor szkoły pani Małgorzata Kunowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów SP w Osieku Wielkim. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki od Rady Rodziców. Naszym najmłodszym uczniom, życzymy samych wesołych dni w szkole.
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2018
DZIEŃ DZIECKA w NASZEJ SZKOLE
(foto/ J. Tomczyk)
DZIEŃ MAMY I TATY – maj 2018
( foto/ J. Tomczyk )
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
CHOINKA SZKOLNA 2018
JASEŁKA 2017
ŚNIADANIE DAJE MOC – 8 XI 2017 r.
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami brali udział w prozdrowotnej akcji „Śniadanie daje moc”, której organizatorem na terenie szkoły była p. A. Żurawska. Ideą akcji było promowanie zdrowego odżywiania się. Główny cel, to przypomnienie dzieciom oraz ich rodzicom, że ten pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy. To on daje energię do pracy nie tylko ciała, ale przede wszystkim mózgu, oraz wspomaga koncentrację, której tak często nam brakuje. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, a rodziców zachęcamy do odwiedzenia strony :http;//sniadaniedajemoc.pl, która może zainspiruje do urozmaicenia pierwszych śniadań. Życzymy owocnej lektury. ( A. Żurawska)
ŚLUBOWANIE KLASY I
W piątek 20 października 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na uczniów klasy I. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Naszych pierwszoklasistów serdecznie witali uśmiechnięci uczniowie starszych klas. Uczniowie klasy I przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na Flagę Polski oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor szkoły pani Dobrochna Szpilewska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów SP w Osieku Wielkim. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki od Rady Rodziców, które wręczyła obecna na uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców, pani Elżbieta Łopata. Upominki oraz część artystyczną dla klasy I przygotowała również klasa III pod opieką pani Arlety Ziółkowskiej. Naszym najmłodszym uczniom, życzymy samych wesołych dni w szkole. (A. Żurawska)
FESTYN ZDROWIA
( Więcej zdjęć znajduje się w zakładce „Czas na zdrowie” . Zapraszamy do obejrzenia.)
DZIEŃ DZIECKA W SKANSENIE W KŁÓBCE
W dniu 31 maja Rada Rodziców we współpracy z wychowawcami klas zorganizowała wycieczkę do skansenu w Kłóbce. Skansen jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Podczas pobytu w skansenie dzieci uczestniczyły w warsztatach z podziałem na chłopców i dziewczęta. Przybliżyły one im pracę i życie w gospodarstwie domowym z przełomu XIX i XX wieku. Dziewczęta prały na tarze, wyżymały i maglowały bieliznę. Chłopcy formowali naczynia z gliny na kole garncarskim. Dzieci zwiedziły wnętrze wiatraka „Koźlaka”, zapoznały się z dawną pracą kowala. Piekły także kiełbaski w ognisku. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane przez ucznia klasy V Jakuba Karolaka, który pilnie „wyłapywał” to, co najciekawsze. (opr. J. Tomczyk)
WARSZTATY DRUKARSKIE I PAPIERNICZE
W bibliotekach naszej gminy odbył się Tydzień Bibliotek, w ramach którego świetnie zorganizowane zostały liczne spotkania autorskie i warsztaty. W warsztatach prowadzonych przez firmę KALANDER z Gliwic uczestniczyli także uczniowie z naszej szkoły. Podczas warsztatów dzieci czerpały ręcznie papier z dębowej kadzi, odciskały pieczecie lakowe, pisały gęsim piórem papier techniką marmurkową. (J. Tomczyk)
JASEŁKA SZKOLNE – grudzień 2016
Klasa III piecze świąteczne pierniki.
Okres Świąt Bożego Narodzenie, to czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w klasie III „Warsztatów pieczenia świątecznych pierników”. W poniedziałek 19 grudnia uczniowie klasy III, pod opieką wychowawczyni, mieli okazję nauczyć się wypieków pysznych świątecznych pierników. Dzieciaki, niektóre po raz pierwszy, poznawały proces ich pieczenia. Z wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej przez siebie ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Z uwagą obserwowały proces pieczenia ciasta. Upieczone pierniczki dekorowały kolorowym lukrem. W całej szkole unosił się korzenny zapach zwiastujący zbliżające się święta. Pieczenie pierników sprawiło dzieciom ogromną radość i utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. (A. Żurawska)
JESIENNY ZŁAZ ZHP KOŁO
W dniach 30 września i 01 października 2016 r. VI Drużyna Harcerska „Iskry” z Osieka Wielkiego uczestniczyła w jesiennym złazie Hufca ZHP Koło. Tegoroczną bazą spotkania był Zespół Szkół w Dąbiu. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym apelem. Następnie w MGOK i Bibliotece Publicznej odbył się występ „Wartaków”. Zwieńczeniem wieczoru było ognisko i dyskoteka. Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w biegu patrolowym i zabawach zręcznościowych. W godzinach popołudniowych złaz został zakończony. Opiekunami były p. M. Kunowska i p. I. Ułan.
Wycieczka do Parku Linowego w Ślesinie
Wystawa Prac Plastycznych Uczniów Liceum Plastycznego w Kole
W dniu 17 czerwca w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Wielkim miało miejsce otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Zespołu Sztuk Plastycznych w Kole. Prezentowane prace były autorstwa Patryka Madany, Aleksandry Pokojewskiej oraz Oleny Sobczak. Inicjatorem i pomysłodawcą wystawy był n-l naszej szkoły p. Jarosław Tomczyk. Organizator wystawy, Filia Biblioteki przejrzyście wyeksponowała obrazy, które przez miesiąc mogły być oglądane przez wszystkich. Szczególne podziękowania należą się p. Andrzejowi Kacprzakowi z ZSP Koło, ktory ponadto wprowadził przybyłych na otwarcie wystawy w tajniki prezentowanej sztuki, panom Radomirowi Piorunowi – dyr. MDK w Kole, p. Arkadiuszowi Gołębowskiemu i KKF „fAKT” za pomoc w udostępnieniu ram i oprawie oraz p. Danucie Gabryszewskiej i p. Elżbiecie Miśkiewicz. W wernisażu brali udział także uczniowie kl. V i VI naszej szkoły, którzy mogli być jeszcze bliżej sztuki.
DZIEŃ DZIECKA w Naszej Szkole – 2016
XXIV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
DZIEŃ BABCI I DZIADKA w kl. I – III
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
17.12.2015 r. w Szkole Podstawowej w Budkach Nowych odbył się Gminny Konkurs Matematyczny. Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym konkursie. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy I-III, klasy IV – VI oraz gimnazjum klasy I-III. Naszą szkołę reprezentowali Adam Ossowski i Michał Smolarek z klasy III oraz Natalia Karolak i Krystian Kołacki z klasy VI. Wszyscy w ciągu godziny rozwiązywali zadania testu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie! Szczególne gratulacje należą się Adamowi Ossowskiemu, który zajął I miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych przygód z matematyką. (A. Żurawska)
KARTKA ŚWIĄTECZNA NA BOŻE NARODZENIE
„W dniu 17 grudnia 2015 r. odbył się w naszej szkole konkurs na angielsko-polską kartkę świąteczną. Uczniowie mieli wykazać się nie tylko znajomością redagowania życzeń w języku polskim, ale również w angielskim. Rezultaty okazały się znakomite. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Konkurs zorganizowały p. Ewa Stasiak i p. Violetta Wiśniewska.
” Ozdoba Choinkowa – grudzień 2015″
Oto prace zgłoszone na konkurs plastyczny organizowany przez MDK w Kole. Konkurs nosił tytuł „Ozdoba choinkowa”. Na terenie szkoły konkurs zorganizowali p. Jaroslaw Tomczyk i p. Arletta Ziółkowska. Zdjęcia wykonał p. J. Tomczyk. Oto przyklad piękna powstałego przy udziale wyobrażni, rąk i oczywiście płynącej z wnętrza wrażliwości.
Odwiedziny Mikołaja w klasach I- III ( grudzień 2015r. )
Szkolna Wycieczka do Poznania – 11 grudnia 2015 r.
1. Pierwszy etap wycieczki to Palmiarnia
Wycieczkę zorganizował i jej kierownikiem był p. Jarosław Tomczyk, Opiekunami byli: p. Arleta Ziółkowska, p. Renata Kawka i p. Andrzej Łaszkiewicz. Podziękowania dla Firmy p. Rewersa, p. Iwony Ujazdowskiej i innych ludzi dobrej woli za wsparcie. Podziękowania dla grupy uczennic z kl. 2B Gimnazjum nr. 2 w Kole za udział. Palmiarnia to miejsce, w którym zapoznaliśmy się z roślinnością subtropikalną i trupikalną i śródziemnomorską. Widzieliśmy pnącza, palmy, epifity, paprocie, bananowca, drzewo hebanowe, hurę – drzewo o pniu pokrytym kolcami i bardzo ciekawym sposobie rozsiewania nasion. W akwarium oglądaliśmy gatunki ryb z różnych stron świata. To świetna lekcja przyrody.
2. Drugi etap wycieczki to Koziołki na wieży Ratusza i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.
W dniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło bardzo ważne dla Polski i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Jako Wielkopolanie uczciliśmy 97 rocznicę jego wybuchu w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, gdzie dowiedzieliśmy się o nim jeszcze więcej. To świetna lekcja historii i patriotyzmu. Temat lekcj- Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Uczniowie zapoznali się z mayeriałem ikonograficznym, pamiatkami, mundurami i bronią, związanymi z powstaniem.
3. Trzeci etap wycieczki to Muzeum Historii Miasta Poznania
Poznań to stolica Wielkopolski. Warto wiedzieć o niej więcej. W muzeum tym przeprowadzona została lekcja na temat: Jak powstało miasto Poznań? Uczniowie poznali etapy rozbudowy średniowiecznego Poznania: gród piastowski, miasto po lokacji w 1253 r. Poznali stare legendy i podania o najstarszym okresie historii miasta.
4. Czwarty etap wycieczki – Stary Rynek
5. Piąty etap wycieczki – Muzeum Narodowe w Poznaniu
Mój Święty Mikołaj – Konkurs dla kl. I – III (2015)
DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY – KONKURS
Jak co roku p. Violetta Wisniewska zorganizowała w naszej szkole Dyniowy Konkurs, w ktorym uczniowie klas 0-VI przygotować mieli dynię. Jak zawsze kreatywności i dobrych pomysłów nie było końca… Zapraszam do obejrzenia galerii. Ms. Violetta Wiśniewska.
DYSKOTEKA HALLOWEENOWA
P. Ewa Stasiak i p. Violetta Wiśniewska zorganizowały dyskoteke szkolną, podczas której rozstrzygnięty został konkurs na najstraszniejsze przebranie. Zgromadzona publiczność wybrała Wampira i Wampirzycę publiczności – Maję Kaczmarek oraz Andrzeja Jabłońskiego z kl. 4. Gratulujemy. Przygotowane zostały również konkurencje, w których sprawdzić się mogli wszyscy uczestnicy dyskoteki: Mumia, Kalambury, Spacer ze szczotką. Proszę wierzyć, ze rywalizacja była zaciekła, a zabawa przednia. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zakupie nagród dla każdego uczestnika dyskoteki halloweenowej oraz konkursu Dyniowy Zawrót Głowy. p. V. Wiśniewska i p. E. Stasiak.
Udział uczniów kl. I – III w przedstawieniu teatralnym „Brzechwolandia”.
Ślubowanie klasy I w roku szkolnym 2015/2016
Nie mówię „żegnajcie, lecz „do widzenia”.
Tymi słowami pani dyrektor Jolanta Szczepankiewicz przemówiła do przybyłych i zaproszonych gości w dniu 30 września 2015 r.
Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015
W piątek 26 czerwca 2015 roku na uroczystym apelu został podsumowany rok szkolny 2014/15. W szkolnej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, rodzice, babcie, dziadków. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie ucznia kl. VI Łukasza Zielińskiego głos zabrała dyrektor szkoły p. Jolanta Szczepankiewicz. Przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, której dokonali nauczyciele dnia 18 czerwca 2015 roku. Następnie zostali nagrodzeni uczniowie wyróżniający się w nauce oraz z osiągnięciami.
Rodzice uczniów wyróżniających się w nauce ze średnią ocen co najmniej 4,75 i więcej otrzymali listy gratulacyjne, a Rodzice, którzy okazali serce i „pomocną dłoń” szkole otrzymali pisemne podziękowania.
W kolejnej części apelu uczniowie klas szóstych złożyli przyrzeczenie na sztandar i krótką częścią artystyczną pożegnali naszą społeczność. Następnie dyrektor szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym życzyła udanych i ciekawych wakacji. Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkania z wychowawcami w klasach. Tam uczniowie klas I-V otrzymali pozostałe świadectwa. ( Opracowanie i zdjęcia – p. J. Tomczyk)
II PIESZA SZKOLNA PIELGRZYMKA DO LICHENIA
W dniu 24 czerwca 2015 r. odbyła się II Piesza Szkolna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Wymarsz na szlak pielgrzymkowy nastąpił ok. godz. 7.00. W tym roku w naszej pielgrzymce uczestniczyło 69 osób. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat – brawo Oskar! Organizator pielgrzymki p. Jarosław Tomczyk serdecznie dziękuje opiekunom: siostrze Bożymirze Piś; ks. Bartłomiejowi Pyce. Dziękuje proboszczowi parafii Osiek Wielki ks. Eugeniuszem Pasternakowi i wspólnocie sióstr Sercanek, siostrze Alweri Madejczyk za zaangażowanie i współpracę. Dziękuje ks. Jakubowi Ziemskiemu, który przewodził nam przez cały czas. Szczególne podziękowania należą się proboszczowi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racięcicach, ks. Zbigniewowi Barczowi i tamtejszej społeczności za przyjęcie i gościnę podczas postoju. Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom oraz: p. dyr. Jolancie Szczepankiewicz, p. Arlecie Kubsik-Kwiatkowskiej, p. Arturowi Szatkowskiemu z Koła, p. Pawłowi Pyszkowskiemu, p. Ossowskiemu i p. Adamowi Rewewrsowi z Koła. Po dotarciu do Lichenia pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej w kaplicy bł. Stanisława Papczyńskiego, której przewodniczył ks. Jakub Ziemski. ( Zdjęcia i opracowanie- J. Tomczyk)
II GMINNY TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Dnia 22 czerwca 2015 r. w Dębach Szlacheckich odbył się Gminny Turniej Szkół Podstawowych pod patronatem Wójta gminy Osiek Mały. Uczniowie z klas IV – VI rywalizowali ze sobą w przygotowanych konkurencjach sportowych i nie tylko. W tym roku I miejsce przypadło szkole w Drzewcach. My zajęliśmy miejsce IV. Wszystkim, którzy wzięli udział w tej świetnej zabawie, gdyż o nią przede wszystkim chodzi – gratulujemy. Opracował p. J. Tomczyk.
Pierwsza Pomoc wśród uczniów klas młodszych
25 lat Samorządności Gminy Osiek Mały
W dniu 14 czerwca 2015 r. w naszej gminie odbyły się obchody 25 lecia samorządności. Podczas tej pięknie przeprowadzonej uroczystości nastąpiło nadanie herbu gminie. Herb naszej gminy przedstawia w czerwonym polu tarczy złotą wiązkę zboża ułożoną w kształt litery „U” zakończony sześcioma kłosami, po trzy z każdej strony. Na wiązce położony jest miecz sztychem do góry. Uroczystość ubarwił występ uczniów naszej szkoły przygotowany przez p. Arletę Ziółkowską i p. Jarosława Tomczyka. Dzieci z kl. III i IV zatańczyły Poloneza, natomiast uczennice kl. V – Natalia Karolak i Ewa Kujawka zaśpiewały kultową pieśń „Modlitwa o wschodzie słońca”. Opracował J. Tomczyk.
DZIEŃ MATKI W KL. I-III
DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE
1 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Dziecka, który w tym roku przebiegał pod hasłem ,,Potrafię dbać o swoje zdrowie”. Uczniowie podsumowali wiadomości zdobyte podczas realizacji programów profilaktycznych, realizowanych przez wychowawców w roku szkolnym 2014/2015. Dzień rozpoczął się od przygotowania wspólnego śniadania w klasach. Wszyscy uczniowie pod okiem swoich wychowawców przygotowali smaczne , pełne witamin śniadania. Po śniadaniu rozpoczęto prace plastyczne . Przygotowano plakaty i rysunki mówiące o tym , co należy robić , aby być zdrowym. Każda z klas przedstawiła swoją pracę, można je oglądać na zdjęciach wykonanych przez pana Jarosława Tomczyka. Następnie odbyły się zajęcia ruchowe. Największym powodzeniem cieszyła się gra w siatkówkę. Dzieci mogły w nią grać dzięki rodzicom, którzy zakupili zestaw do siatkówki z pieniędzy Rady Rodziców. Dzień ten upłynął w radosnej atmosferze, co możemy zobaczyć na zdjęciach. Opracowała A.Żurawska (SK PCK)
II Rajd Rowerowy Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W dniu 23 maja 2015 r. po błogosławieństwie ks. Wikariusza Jakuba Ziemskiego z Parafii św. Bartłomieja w Osieku Wielkim wyruszyliśmy rowerami do Koła, aby wziąć udział w II Rowerowym Rajdzie Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem rajdu na terenie szkoły i jego kierownikiem na trasie był p. Jarosław Tomczyk. Szczególne podziękowania należą się Państwu Zielińskim – Rodzicom, którzy w rajdzie aktywnie uczestniczyli i wspomagali. W rajdzie brali udział uczniowie : Sandra Stachurska, Wiktoria Pyrzyńska, Izabela Pachlińska i Łukasz Zieliński– uczniowie kl. VI. Celem rajdu jest upamiętnienie osób związanych z regionem konińskim, uwięzionych i zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. Przy szkole nr 1 w Kole została odsłonięta tablica poświęcona ppor. Tadeuszowi Kosmalskiemu, który został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD. Obok stanął Dąb Pamięci. Dziękujemy p. M. Brodzie, nauczycielce historii w S.P. nr 1 w Kole za zaproszenie i miłe przyjęcie. Dziękujemy p. P. Góreckiemu, prezesowi Stowarzyszenia Katyń w Koninie za materiały książkowe, które wzbogacą naszą bibliotekę o nowe źródła historyczne oraz p. I. Niewiarowskiemu, senatorowi RP za dar w postaci książki ” Senatorowie zamordowani, zaginieni, zmarli w latach II wojny światowej”.
http://kolo.naszemiasto.pl/artykul/ii-rowerowy-rajd-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-wideo,3396916,artgal,t,id,tm.html
Wycieczka uczniów klas I-III do Koła
Wycieczka do Koła odbyła się 20 maja 2015r.Kierownikiem wycieczki była Alicja Żurawska, funkcję opiekunów pełnili pani Arleta Żiółkowska, pani Dobrochna Szpilewska oraz pani Dorota Trafna. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas I-III. Podczas wycieczki spotkaliśmy się ze strażakami Powiatowej Straży Pożarnej w Kole. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Otwarte Strażnice. Mogliśmy z bliska obejrzeć wyposażenie strażackiego wozu, wsiąść do niego oraz założyć na głowę hełm strażacki. Uczestniczyliśmy również w próbnym alarmie. Od strażaków dowiedzieliśmy się, że praca strażaka jest ciekawa, ale bardzo trudna i niebezpieczna. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ceramiki, gdzie obejrzeliśmy wystawę zabawek. Na wystawie można było oglądać zabawki, którymi bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Następnie udaliśmy się wraz z naszym przewodnikiem do Ratusza. Przewodnik opowiedział nam historię Ratusza i miasta Koła. Jednak największą atrakcją było wejście na wieżę kolskiego Ratusza. Niektórzy z nas z trudem wspinali się na szczyt, pokonując wiele schodów. Wszystkim się to udało i wszyscy podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Na zakończenie wycieczki zmęczeni , ale pełni wrażeń, udaliśmy się na pyszną pizzę. Opracowała A. Żurawska.
Uroczystość 224 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 3 maja 2015 r.
Wyjazd na mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Śląsk Wrocław
Kolejny raz udajemy się do Poznania na stadion przy ul. Bułgarskiej aby na żywo kibicować Lechowi Poznań w meczu 29 kolejki ze Śląskiem Wrocław. Mecz został rozegrany w dniu 25 kwietnia 2015r. o godz, 20.30. Ponownie byliśmy świadkami wygranej Lecha, który pokonał rywali 2:0. Wyjazd na mecz zorganizował p. Jarosław Tomczyk wraz z p. Violettą Wiśniewską. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem kibiców Lecha Poznań, a szczególnie p. Krzysztofowi Gołembskiemu. Dziękujemy też rodzicom, którzy pomocnie asystowali podczas tego wspaniałego wydarzenia sportowego, panom: Pawłowi Pyszkowskiemu, Łukaszowi Balcerzakowi i Krzysztofowi Pigule. Agresywnie grający Śląsk w pierwszej połowie musiał oddać inicjatywę Lechowi po przerwie. Pierwszy gol zdobywa Hamalainen w 56 minucie po dośrodkowanej piłce w pole karne z lewej strony. Drugiego gola strzelił w 85 minucie Arajuuri po rzucie wolnym z prawej strony pola karnego Śląska. Ta druga połowa w wykonaniu Lecha to jedna z piękniejszych.
Konkurs wielkanocny
W dniu 31.03.2015r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt:,, Jajko na wesoło”. Udział w nim wzięło 52 uczniów z klas I – VI oraz Oddziału Przedszkolnego. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody wielkanocne. Pomysłowość dzieci była zaskakująca. Zobaczcie sami ! Organizatorami konkursu były, pani Violetta Wiśniewska i pani Ewa Stasiak.
Powitanie wiosny – 2015
Palenie marzanny to stary słowiański zwyczaj. Marzanna będąca symbolem zimy zostaje spalona, by odpędzić zło, choroby, a powitać wiosnę z urodzajem i budzące się wraz z nią życie w przyrodzie. Nasy uczniowie z wielkim entuzjazmem powitali wiosnę w jej pierwszym kalendarzowym dniu. Przyczyni się to z pewnością do tego, że zima nie wróci do nas wcześniej jak za rok.
Wycieczka Kraków-Oświęcim- Zakopane
Zabawa Walentynkowa
Rada Rodziców i Dyrektor Szkoły byli organizatorami zabawy walentynkowej dla dzieci w sali OSP w Osieku Wielkim. W dniu 14 lutego po godzinnym walentynkowym koncercie przygotowanym przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły rozpoczęły się tańce przy muzyce zespołu CASINO. Do dyspozycji dzieci był przygotowany i obsługiwany przez rodziców bufet. Dzieci bawiły się od godziny 14.oo do 19.00. Rodzicom należą się wielkie podziękowania za podjętą inicjatywę i jej realizację. Podziękowania kierujemy także do sponsorów oraz OSP w Osieku Wielkim. Od godziny 20.00 rozpoczęła się zabawa dla dorosłych. Opracował J. Tomczyk.
Przedstawienie teatralne w szkole
W dniu 4 lutego w naszej szkole gościła grupa teatralna, która przedstawiła widowisko nawiązując świetny kontakt z uczniowską publicznością.
Dzień Babci i Dziadka – styczeń 2015
Wycieczka do Gniezna
W dniu 11.12.2014r. uczniowie z klas III – VI pojechali na wycieczkę ,,Szlakiem Piastów” do Gniezna. W programie wycieczki zobaczyliśmy Katedrę Gnieźnieńską pw.Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – znajdująca się na historycznym Wzgórzu Lecha , która stanowi najważniejszy zabytek sakralny miasta. W katerze znajdowały się m.in. relikwie św.Wojciecha a także bezcenny skarb sztuki romańskiej jakimi są Drzwi Gnieźnieńskie , przedstawiające życie tegoż świętego. Następnie zwiedziliśmy Rynek Wzgórze Panieńskie z przyległymi do niego kościołami . Kolejnym etapem było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeliśmy film w 3D przedstawiający Początki Państwa Polskiego oraz dorobek kultury materialnej Wielkopolski. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy smaczny obiad i odwiedziliśmy Fabrykę Bombek. Pogoda nam dopisała i zadowoleni z bombkami wróciliśmy do domów.
,,Szlakiem Piastów” oprowadzał nas przewodnik pan Przemysław Kujawski. Kierownikiem wycieczki była pani Ewa Stasiak. Opiekunami pani Violetta Wiśniewska, pani Dorota Trafna i siostra Bożymira.
Jasełka w naszej szkole
MIKOŁAJKI 2014
Zajęcia dla rodziców klasy I
W dniach 19.11.2014r. do 21.11.2014r. wychowawca klasy I, pani Dobrochna Szpilewska, przeprowadziła zajęcia dla rodziców uczniów. 50% uczniów tej klasy to dzieci sześcioletnie. Z zaproszenia wychowawcy skorzystało 80% rodziców. Dzięki zajęciom rodzice mogli poznać formy i metody pracy z uczniami klasy I oraz dostosowanie szkoły do pracy z młodszymi dziećmi. Każdy z rodziców z zainteresowaniem obserwował zachowanie swojego dziecka w grupie uczniowskiej, jego adaptacje i aklimatyzację w szkole.
‚Halloween’ w Naszej Szkole – 30.X.2014.
Jak co roku w Naszej Szkole, pani Violetta Wiśniewska z panią Ewą Stasiak zorganizowały dyskotekę Halloween’ową. Uczniowie brali udział w kilku konkurencjach, między innymi mieli za zadanie „stworzyć” żywą mumię przy pomocy… papieru toaletowego. Ponadto, rozstrzygnięto konkurs na „Najstraszniejsze przebranie Halloween’owe” – wybór nie był prosty, gdyż przebrania były bardzo oryginalne i… przerażające. written by Violetta Wiśniewska
Mistrz ortografii Powiatu Kolskiego
„Pohamuj chichot juhasie, żaden wierch nie chce śmiechu już słuchać, pierzchną chmury, by nie żyć w hałasie, schudną owce, gdy trawa jest sucha” (z Brykczyński M.: „Jak się nie bać ortografii?”)
W dniu 30.10.2014r. uczennice naszej szkoły Beata Kulecka i Wiktoria Pyrzyńska wzięły udział w konkursie ortograficznym pt:,,Mistrz Ortografii Powiatu Kolskiego” Konkurs miał formę pisemną i składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy konkursu, wykreślali z tekstu nieprawidłowo zapisany wyraz, w drugiej (testowej) wybierali jedną z dwóch (prawidłową) odpowiedź na zadane pytanie. W dogrywce uzupełniali odpowiednimi znakami zestaw 35 wyrazów. Konkurs był bardzo trudny, ale nasze uczennice poradziły sobie z nim bardzo dobrze. Podopiecznych przygotowywała pani Ewa Stasiak.
Ale Cyrk! Cyrk w naszej szkole.
Spotkanie z artystą fotografikiem Karolem Budzińskim
W dniu 24 października w Szkole Podstawowej w Osieku Wielkim gościł artysta fotografik Karol Budziński, laureat wielu nagród i wyróżnień, twórca o współtwórca wielu albumów i przewodników turystycznych. Jego zdjęcia z planu filmowego „Ogniem i Mieczem” można oglądać jeszcze do końca listopada w szkolnej galerii „Przy szkole na piętrze”. Organizatorem spotkania oraz wystawy zdjęć jest Jarosław Tomczyk przy współpracy z Violettą Wiśniewską, Andrzejem Łaszkiewiczem, Arletą Ziółkowską, Dobrochną Szpilewską , Alicją Żurawską, Józefem Lewandowskim i Dorotą Trafną. Szczególne podziękowania należą się p. Andrzejowi Wykpiszowi , Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz p. dyrektor szkoły Jolancie Szczepankiewicz . Poza otwarciem wystawy Karol Budziński przeprowadził w tym dniu dwa spotkania: z dziećmi klas IV – VI oraz o godz. 16.00 z lokalną społecznością. Szczegółowo przedstawił tajniki sztuki fotograficznej zapoznając przybyłych z rodzajami aparatów fotograficznych, omówił otwartą wystawę zdjęć z planu filmowego „Ogniem i Mieczem” oraz zapoznał widzów i słuchaczy ze swoją szerszą i najnowszą twórczością fotograficzną. Dzieci ponadto mogły zapoznać się z różnymi nakryciami głów, które p. Karol przywozi ze swoich wędrówek z aparatem po świecie. Jednak jak sam mówi najlepiej fotografuje mu się jego ukochaną Wielkopolskę. Spotkanie z p. Karolem to nie tylko wspaniała lekcja sztuki ale także geografii i przyrody
Uczniowie klas I-III poznają historię regionu.
W dniu 17października 2014r. uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami p. Dobrochną Szpilewską,p. Arletą Ziółkowska , p. Alicją Żurawska i p. Dorotą Trafną, pojechali na wycieczkę do Witowa, do Izby Regionalnej. Pomysłodawczynią powstania takiej izby była p. Grażyna Jakubowską. Zostaliśmy tam ciepło przywitani. Uczniom zostali zapoznani z krótką historią tej chaty, która przez wiele lat służyła mieszkańcom Witowa jako szkoła. Jedna część chaty to izba szkolna a druga to mieszkanie nauczyciela .We wnętrzu uczniowie oglądali sprzęty i meble , których używało się dawniej. Uczniowie podziwiali też piękne rzeźby i płaskorzeźby p. Jakubowskiego. Na zewnątrz można zobaczyć starą studnię , sprzęt gospodarski, maszyny rolnicze używane przed laty. Po zjedzeniu śniadania w tak historycznym miejscu , uczniowie podziękowali za gościnę.
Pasowanie na uczniów
10 października 2014r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na uczniów. Uroczystość przygotowała i prowadziła wychowawczyni klasy I – pani Dobrochna Szpilewska. Dzieci z klasy I przedstawiły wiersze i piosenki, których nauczyły się od początku roku szkolnego 2014/ 2015. Następnie zdały egzamin- rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania z Katechizmu dziecka polskiego ( W. Bełzy) oraz próbowały cytryny. Oceny egzaminu dokonywali – pani dyrektor Jolanta Szczepankiewicz, nauczyciele- pani Renata Kawka, pani Arleta Ziółkowska, pani Alicja Żurawska, rodzice uczniów klasy I oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy II i III.
Po pomyślnie zdanym egzaminie oraz złożonym przez uczniów kl. I przyrzeczeniu zostali oni pasowani przez panią dyrektor na uczniów naszej szkoły. Przyrzeczenie złożyli również rodzice pierwszoklasistów. W imieniu społeczności szkolnej nowych uczniów wierszami i piosenką przywitali uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Alicją Żurawską. Pierwszaki otrzymały prezenty od klasy II, Rady Rodziców.
Jeszcze kilka nowych zdjęć z wycieczki przedszkolaków do Izabelina
Jesienny Złaz Hufca ZHP Koło w Kościelcu
W dniach 10-11.10.2014 r. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Kościelcu odbył się jesienny Złaz Hufca ZHP Koło. Wzięło w nim udział ok. 130 zuchów, harcerzy, wędrowników oraz instruktorów. Gospodarzami złazu była 3 Drużyna Wędrownicza ,,Leśny Ogród” . Z naszej szkoły pod opieką dh Iwony Ułan i dh Małgorzaty Kunowskiej wzięło udział 10 harcerzy: S. Stachurska, B. Uliński, M. Sędziak, J. Jabłońska, W. Bednarkiewicz, M. Rzepecka, W. Dominiak, O. Trafna. S. Balawejder, K. Szafrańska Celem spotkania była integracja roku harcerskiego 2014/2015 oraz poznanie historii, tradycji i życia mieszkańców gminy Kościelec. Złaz rozpoczął się apelem powitalnym, po którym uczestnicy przemaszerowali pod obelisk poświęcony męczeńskiej śmierci zamordowanych we wrześniu 1939 roku mieszkańców – Edwarda Wojciechowskiego i Romana Poniatowskiego oraz na grób sześciu harcerzy pochowanych na kościeleckim cmentarzu. W tych miejscach druhowie pełnili warty, zapłonęły znicze, złożone zostały kwiaty, a pamięć pomordowanych uczczono minutą ciszy. Oddano również hołd nieżyjącym już instruktorom: Zofii Kuśmirek oraz Urszuli i Jerzemu Sieleckim. W tym dniu na druhów czekały liczne niespodzianki, m.in. pokaz carvingu, serwisu synchronicznego i sztuki barmańskiej. Zaproszeni goście i druhowie mogli poznać tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec” oraz pośpiewać z kościeleckimi Ale babkami. Wieczorem odbyła się dyskoteka. W sobotę rano było piękne słońce, które towarzyszyło nam podczas biegu patrolowego. Na kilku punktach kontrolnych przygotowanych przez 3 Drużynę starszoharcerską ,,Czarne Stopy” sprawdzano wiedzę z symboliki szyfrów, historii, prawa harcerskiego i orientacji w terenie. Pełni wrażeń wszyscy rozjechali się do swoich domów.
14 X 2014 r. – Dzień Edukacji Narodowej
Spotkanie z sierżantem Pyrkiem
Już w pierwszych dniach września nasi uczniowie z klas I-III przeżyli pełne wrażeń spotkanie z sierżantem Pyrkiem. Sierżant Pyrek przyjechał do naszej szkoły razem z policjantami . Na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie , podczas którego Pyrek rozmawiał z dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Na pożegnanie zrobiliśmy z Pyrkiem kilka zdjęć , nasi uczniowie obiecali ,że będą pamiętać o wskazówkach Pyrka.
Sierżant Pyrek to maskotka Wielkopolskiej Policji wymyślona w 2003r. przez dzieci. Polecamy stronę Pyrek.pl , strona dla dzieci i rodziców.
Dożynki Gminne 2014 – występ uczniów naszej szkoły
27.06.2014 r.-Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 i pożegnanie klasy VI
Na ten dzień uczniowie czekali całe 10 miesięcy. W naszej szkole dzień ten rozpoczęła p. dyrektor szkoły Jolanta Szczepankiewicz, która przywitała wszystkich zebranych. Następnie wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe najlepszym uczniom. Zdając sobie sprawę z faktu, że szkoła to także rodzice, którzy czynnie zawsze włączają się w jej życie, szczególne podziękowania skierowała m.in. także do nich. W tym dniu nastąpiło pożegnanie klasy VI, której wych. był p. J. Tomczyk. Uczniowie tej klasy stają się już absolwentami tej szkoły, a za dwa miesiące będą uczniami gimnazjum. Tradycja naszej szkoły nakazuje jednak by kończący szkołę złożyli przyrzeczenie absolwenta oraz podpis w kronice szkoły, co miało miejsce. Uczniowie klasy VI żegnając nauczycieli, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanki powiedzieli: „Dziękujemy Wam drodzy Rodzice i Nauczyciele, Pracownicy szkoły za to, że zawsze jesteście godni zaufania, nauczania i wychowania. Dziękujemy Wam nauczyciele za to, że dzieci znaczą dla Was tak wiele, że oddajecie im siebie często poświęcając swój rodzinny czas. Niech dobry Bóg Wam i Nam błogosławi. Na koniec p. dyrektor wszystkim uczniom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji.
Wycieczka do Łodzi- 12.o6.2014 r.
W dniu 12 czerwca uczniowie klas I – III oraz kilkoro z klas starszych byli na wycieczce w Łodzi. Kierownikiem wycieczki była pani Dobrochna Szpilewska a opiekunami pani Arleta Ziółkowska, pani Alicja Żurawska i pan Jarosław Tomczyk. Na początku byliśmy w ZOO. Po ZOO oprowadzała nas pani przewodnik. Dzięki temu mogliśmy pogłaskać miłego skunksa Wolego, jeża oraz węża. Zobaczyliśmy i inne zwierzęta: slonicę Magdę, żyrafy, wielbłądy, tygrysy, węże, ryby…. Po zwierzętach mieliśmy okazę poznać rośliny egzotyczne, udaliśmy się bowiem do Palmiarni.
Następnie wzmocniliśmy nasze siły posiłkiem w Mc Donalds znajdującym się w łodzkiej Manufakturze. Po posiłku odkrywaliśmy tajniki wiedzy w Eksperymentarium.
Łódź to miasto pełne remontów i bardzo rozkopane. Do szkoły wróciliśmy trochę spóźnieni, ale bardzo zadowoleni.
Podczas całej wycieczki z ramienia biura podróży opiekowała się nami pani Maria. Umilała nam drogę piosenkami, konkursami. Jeszcze na drugi dzień je śpiewaliśmy.
Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodziny
31 maja 2014 r.
,,Dni Otwartych Strażnic” w Kole
Maj ogłoszony przez KPPSP miesiącem Ochrony Przeciwpożarowej i organizowane w związku tym ,,Dni Otwartych Strażnic” zachęciły naszych uczniów do zapoznania się z pracą strażaków, obejrzenia sprzętu ratowniczego, który był na wyposażeniu jednostki. Uczniowie dowiedzieli się, że jednostka straży kontroluje stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego, rozpoznaje zagrożenia i podejmuje różne zadania ratownicze związane z występującymi zdarzeniami. Mogli też zobaczyć specjalne pojazdy ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikami na wodę i pianotwórczymi. Dzieci obserwowały w działaniu możliwości zestawu hydraulicznego, wykorzystywanego podczas wypadków komunikacyjnych . Niemałe zainteresowanie, wzbudziła będąca w posiadaniu jednostki łódź, używana do akcji na zbiornikach wodnych. Przy tej okazji dzieci mogły poznać dodatkowe wyposażenie wykorzystywane w takich sytuacjach , czyli ponton, koła ratunkowe, kombinezony ochronne. Wielką atrakcją była też możliwość wejścia do samochodu strażackiego, przymierzanie hełmu, czy też użycie wody wydobywającej się pod ciśnieniem ze strażackiego węża.
Komendantowi KPPSP w Kole za zaproszenie oraz strażakom, którzy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy, pięknie dziękujemy . Wycieczkę zorganizowały Pani Ewa Stasiak i Pani Violetta Wiśniewska. Dziękujemy za opiekę przy dzieciach siostrze Ewelinie Piś.
DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA – 27.05.2014r.
,, POTRAFIĘ DBAĆ O SWOJE ZDROWIE”
27 maja uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami podsumowali wiadomości zdobyte podczas realizacji programów profilaktycznych realizowanych w tym roku szkolnym. Dzień ten przebiegał w wesołej atmosferze, wszystkie klasy zaangażowały się w przygotowania do tego dnia. Każda klasa przygotowała dla siebie kanapki na śniadanie , po śniadaniu uczniowie wykonali prace plastyczne na temat zdrowego stylu życia. Prace plastyczne zostały umieszczone na korytarzu szkolnym, tak by wszyscy mogli sobie zapamiętać ,co należy robić, by być zdrowym. W myśl zasady ,,ruch to zdrowie” wszyscy wzięliśmy udział w zajęciach ruchowych. Oddział przedszkolny bawił się w lubiane przez siebie zabawy ze śpiewem, klasy I-III brały udział w ,,wyścigach na wesoło”, a klasy IV-VI rozegrały mecz piłki nożnej. Dowodem na to, jak ,,fajny’’ był to dzień niech będą wykonane przez nas zdjęcia. Opracowała: Alicja Żurawska.
Ponownie kibicujemy Lechowi Poznań
To już mecz 35. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Lech Poznań zagrał z Pogonią Szczeci. Spotkanie odbyło się w sobotę, 24 maja 2014 r. o godz. 15.30 w Poznaniu. W tym sportowym wydarzeniu brała udział grupa naszych uczniów. I chociaż Lechowi nie udało się podczas tego spotkania wywalczyć klubowego rekordu kolejnych zwycięstw u siebie, to atmosfera na meczu była niesamowita. Wspaniała zabawa i świetny doping kibiców spowodował, że mecz utkwi w naszej pamięci. Gdyby walczący o koronę króla strzelców Lechita Łukasz Teodorczyk zbyt zbyt długo nie zwlekał ze strzałem, być może remis 0:0 zastąpiłaby wygrana Lecha. Na uwagę podczas gry zasługuje …gołąb, który co chwila siadał na murawie boiska. Dziękujemy Fan Klubowi Lecha za możliwość udziału w meczu, a opiekunom p. Violecie Wiśniewskiej i p. Krzysztofowi Jurkiewiczowi za to, że z nami byli. Kierownikiem wyjazdu był p. Jarosław Tomczyk. Dziękujemy za udział również rodzicom, p. Markowi Perkowskiemu, który właśnie posiadł kartę kibica.
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego ,,Ania i Flip” w Izabelinie
W dniu 26.05.2014r.dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Izabelinie ,, Ania i Filip”. Wycieczkę zorganizowała Pani Renata Kawka, opiekunem była Pani Ewa Stasiak. W programie edukacyjnym nastąpiło zwiedzanie zwierzyńca pod opieką przewodnika. Posiadłość liczyła około 1000 zwierząt.Dzieci poznały między innymi : dziki azjatyckie ,daniele, muflony, kozy syryjskie, różnokolorowe bażanty, jelenie, łabędzie, kaczki, gęsi, strusie, kozy i wiele innych. Wielką ciekawość wzbudziło u dzieci pomieszczenia z inkubatorami. Można w nich było śledzić narodziny młodych ptaków np: strusia afrykańskiego . Odwiedziliśmy też znajdujące się tam ,,Muzeum Przyrodnicze”. Wszystkie eksponaty posiadały tabliczki z opisami z których można było się dowiedzieć o kraju pochodzenia, biotopie, gniazdowaniu itp. Najwięcej miejsca w muzeum zajmowało stoisko poświęcone rodzinnemu dzikowi z którym każdy chciał mieć pamiątkę. Dużą atrakcją dla przedszkolaków było duże oczko wodne z doskonale widocznymi karpiami japońskimi koi. Szczególne emocje wzbudzało karmienie ryb, które prawie całe wynurzały się z wody. Na zakończenie programu dzieci zjadły smaczną kiełbaskę z grilla i ruszyły do zabawy na przepięknej malowniczej polanie. Dla wielu dzieci możliwość obcowania z młodymi zwierzętami była bardzo silnym i wzruszającym przeżyciem , które pozostanie na długo w pamięci. Zadowoleni i z uśmiechem na buzi stwierdziliśmy ,że za rok odwiedzimy ponownie ,,Anię i Filipa”..
III GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – III miejsce dla Naszej Szkoły
W dniu 14 maja 2014 w Zespole Szkół w Dębach Szlacheckich został zorganizowany po raz trzeci Gminny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie brali udział najlepsi Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Osiek Mały. Rywalizacja była bardzo zacięta, gdyż testy nie należały do najłatwiejszych.
Naszą Szkołę reprezentowało troje Uczniów: Beata Kulecka i Łukasz Zieliński z klasy Piątej oraz Karol Kasperski z klasy Szóstej. Z całą przyjemnością informujemy, iż w III Gminnym Konkursie Języka Angielskiego Uczennica klasy Piątej – Beata Kulecka zajęła TRZECIE MIEJSCE. Dziękuję całej trójce Uczniów za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego. Congratulations. Written by V.Wiśniewska
Kibicujemy Lechowi Poznań
Nasi uczniowie w dniu 10 maja 2014 r. na meczu Lech Poznań – Górnik Zabrze ( 2;1)
Przeżywaliśmy piątą wygraną Kolejorza z rzędu w ekstraklasie. Tym zwycięstwem Lechici sprawili, że awans do europejskich pucharów mają prawie zapewniony. Świetna gra Lecha sprawiła, że pokonał on Górnik Zabrze 2:1. Węgier Gergo Lovrencsics zdibył dwa gole ( 4 i 49 min. ). Wielką klasę pokazał także Szymon Pawłowski. Mecz obfitował w wiele wspaniałych akcji bramkowych, dzięki, wykorzystaniu którym Lech Poznań spokojnie mógł prowadzić o wiele więcej. Gratulujemy i życzymy Mistrzostwa Polski. Bramkę dla Górnika Zabrze zdobył w 40 min. Sobolewski. Dziękujemy Fan Klubowi Lecha za możliwość udziału w meczu. Dziękujemy także opiekunom: p. Violecie Wiśniewskiej oraz p. Krzysztofowi Jurkiewiczowi. Kierownikiem wyjazdu szkolnego był. p. Jarosław Tomczyk.
VI Drużyna Harcerska „Iskry” na Powiatowych obchodach Dnia Ziemi i Lasu
Harcerze „ISKRY” przy Szkole Podstawowej w Osieku Wielkimwzięli udział w Powiatowych Obchodach Dnia Ziemi i Lasu 20014, które odbyły się 30 kwietnia 2014 roku w Szkółce Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło. Tegoroczne spotkanie było jubileuszowe, połączone z 15-leciem Powiatu Kolskiego oraz 90-leciem Lasów Państwowych. W trakcie tej plenerowej imprezy można było zwiedzić Szkółkę w Kiejszach, poznać uroki ścieżki przyrodniczo-leśnej „Leśny Parów”, która znajduje się na jej terenie oraz posadzić sadzonki drzew. Harcerze mogli skorzystać z Trenażera łowieckiego. Atrakcjami towarzyszącymi spotkaniu były konkursy sprawnościowe zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole. Jedną z wielu atrakcji były również wystawy owadów, trofeów myśliwskich, atlasów i książek o tematyce leśnej, czy też wyrobów z masy solnej. Imprezę uświetniały występy artystyczne młodzieży. Słoneczna pogoda pozwoliła na zakończenie obchodów wspólnym posiłkiem. Straż Pożarna w Kole przygotowała bardzo smaczną grochówkę, można było również samodzielnie upiec kiełbaskę przy ognisku. To spotkanie było dla harcerzy okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz możliwością integracji i wspólnej zabawy. W wyjeździe wzięli udział rodzice harcerzy i nauczycielki: p. M. Kunowska, p. I. Ułan.
III Powiatowy Konkurs Piosenki Szkolnej w Kole.
Uczennica naszej szkoły Karolina Pyszkowska laureatką w kategorii klas IV-VI.
„Legiony Rzymskie”
Wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole-27 marca 2014 r.
Organizator wyjazdu na wystawę – p. Andrzej Łaszkiewicz
Powitanie wiosny w naszej szkole – 2014r.
W czwartek 20 marca o godz. 17.57 Słońce znalazło się w punkcie Barana i rozpoczęła się astronomiczna wiosna. To dzień, w którym dzień i noc trwają tyle samo. Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się w piątek 21 marca. To, że pory roku występują, zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku bardziej na działanie promieni słonecznych wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku – południowa.
Uczniowie naszej szkoły wiosnę przywitali na placu przed szkołą. Oczywiście nie mogło się obejść w tym dniu bez marzanny, którą spaliliśmy. Od teraz powinno już być tylko słoneczniej, piękniej i weselej.
Witaj Pierwsza Klaso!
Ślubowanie Klasy Pierwszej.
Rajd Rowerowy na zakończenie roku szkolnego – 2013 r.
Organizator- Jarosław Tomczyk
Opiekunowie: p. Elżbieta Jabłońska i p. Violetta Wiśniewska
Wrocław 2013
Organizator i kierownik wycieczki; p. Jarosław Tomczyk
Opiekunowie: p. Dorota Trafna, p. Violetta Wiśniewska i p. Arleta Ziółkowska
Toruń – 23 kwietnia 2013 r.
Kierownik wycieczki – p. Alicja Żurawska
Opiekunowie: p. Dobrochna Szpilewska, p. Arleta Ziółkowska i p. Jarosław Tomczyk
W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz kilku uczniów z klasy IV i V. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika , gdzie nie tylko obejrzeliśmy jak wyrabia się tradycyjne pierniki , ale również mogliśmy je własnoręcznie zrobić. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy Rynek Staromiejski (pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski , Bramę Św. Ducha, Krzywą Wieżę). Wielkim przeżyciem dla uczestników wycieczki był seans w Planetarium pt.,,Cudowna Podróż”. Wszyscy wróciliśmy do domu pełni wspaniałych wrażeń z własnoręcznie upieczonymi piernikami. Dziękujemy za opiekę podczas wycieczki panu Czesławowi Wąsowiczowi właścicielowi firmy , która dla nas wycieczkę zorganizowała.
Rajd Rowerowy na zakończenie roku szkolnego – 2012 r.
Organizator i kierownik rajdu: p. Jarosław Tomczyk
Opiekunowie: p. Violetta Wiśniewska
Szczególne podziękowania dla p. E. Burskiego i Rodziców uczestniczących w rajdzie.
Festyn Archeologiczny w Biskupinie – 2011 r.
Organizator i kierownik wycieczki: p. Jarosław Tomczyk
Opiekunowie: p. M. Kunowska, p. V. Wiśniewska i p. A. Ziółkowska