Wydarzenia

Jesienna zbiorka elektroodpadów w naszej szkole zakończona.

To już druga edycja zbiórki elektroodpadów w naszej szkole, którą zorganizował  i której koordynował p. J. Tomczyk.  Ta edycja trwała do 5 października 2018 r. Rodzice, uczniowie, nauczyciele – wszyscy zbieraliśmy elektroodpady, które w dniu 10 października przekazaliśmy firmie Green Office.CO Ecologic, która to firma realizuje projekt edukacyjno- ekologiczny „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań  proekologicznych oraz podnoszenia świadomości  ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za uzbierane kilogramy nasza szkoła otrzyma nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego  i materiałów biurowych. dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. 

   

AUTOKAROWA WYCIECZKA DO LICHENIA – 2018

Uczniowie klasy VIII z naszej szkoły uczestniczyli w pielgrzymce III klas gimnazjalnych i VIII klas szkół podstawowych.  Do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu przybyło i modliło się aż 6 tysięcy młodych ludzi z diecezji włocławskiej. Każdy otrzymał różaniec i moc do dalszego działania. W programie była m.in. ewangelizacja prowadzona przez ks. Rafała Krauze MIC prowincjalnego duszpasterza powołań Zgromadzenia Księży Marianów oraz ks. prał. M. Krygiera dyrektora Wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej we Włocławku. Kierownikiem i organizatorem wycieczki był. Ks. Tobiasz Winnicki, a opiekunami: p. M. Brzozowska, p. M. Małecka i p. J. Tomczyk.

Narodowe Czytanie W naszej szkole

W naszej szkole w dniu 12 września 2018 r. odbyło się narodowe czytanie, które rozpoczął p. K. Włoszczyński. Uczniowie z poszczególnych klas czytali fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Całość przygotowała p. I. Ułan.

  

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA 2018 r.

Tegoroczna akcja, w którą nasza szkoła czynnie się zawsze angażuje brzmiała pod hasłem: Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. To już 25, jubileuszowa edycja. Cala nasza społeczność zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważne jest dbanie o ochronę środowiska, w którym żyjemy. Segregacja to proces, z którym mamy do czynienia na co dzień. Swoimi działaniami przyczyniamy się  do usprawnienia metody utylizacji oraz odzysku odpadów powstałych w naszych gospodarstwach domowych.

DZIEŃ MATKI i DZIEŃ OJCA w naszej szkole

Dla naszych Rodziców przygotowaliśmy występy rozpoczęte – polonezem. Wręczyliśmy kwiaty i przygotowaliśmy dla nich nasze serca. Oto serce dla Rodziców przygotowane przez dzieci. 

                        

2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ( 2018 )

Coraz więcej osób, instytucji, a nawet całych państw włącza się do akcji mającej na celu uświadamianie społeczeństwa na temat autyzmu. Do akcji można się włączyć m.in. poprzez umieszczenie na stronach portali społecznościowych grafiki w kolorze niebieskim. Tak więc w dniu 2 kwietnia zaświeć na niebiesko. Bądź solidarny z osobami z autyzmem. Autyzm to zaburzenie rozwojowe dotykające coraz większą liczbę dzieci, które pomimo zaburzenia są bardzo zdolne i utalentowane np. artystycznie. W naszej szkole też pojawiły się niebieskie kolory i niebieskie światełka. Postaraj się dowiedzieć więcej na temat autyzmu. W Kole działa Stowarzyszenie „Autyzm i My”. Uczmy się od siebie nawzajem. 

” ŚWIĘTO MARCHEWKI” –  w klasie I

Klasa I bardzo dobrze wie, co to znaczy zdrowo się odżywiać. Zorganizowała w swojej klasie wystawę warzyw bogatych w witaminy. Na zakończenie tygodnia związanego ze zdrowym odżywianiem klasa I zrobiła wspólnie, surówkę z marchewki. Po pracy cała klasa zjadła wspólnie śniadanie, zajadając się wspaniałą własnoręcznie zrobioną surówką. Zachęcamy wszystkich do zrobienia wspólnego, zdrowego posiłku! ( wych. klasy I -A. Żurawska)

           

JESIENNY ZŁAZ HUFCA ZHP – 20-21 października 2017

W jesiennym złazie Hufca ZHP Koło uczestniczyło siedmiu harcerzy i druhna Iwona. Złaz odbyty w SP nr 3 w Kole, zorganizowany został w setną rocznicę harcerstwa polskiego. Mottem złazu było hasło „Nakręć się na pomoc”. W złazie wzięło udział ok. 300 osób z Powiatu Kolskiego. Złaz obfitował w wiele atrakcji: program artystyczny przygotowany przez SP nr 3 w Kole, występ Wartaków. prezentacja drużyn i gromad, grill oraz dyskoteka. Odbyły się też wspólne harcerskie śpiewanki. W drugim dniu złazu miały miejsce prezentacje przygotowane przez Komendę Powiatowej Policji w Kole,  Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Kole oraz pokaz multimedialny przygotowany przez druhny SP nr 3 w Kole, a także zajęcia praktyczne z samarytanki prowadzone przez członków koła PCK  LO w Kole. Jesienny złaz Hufca ZHP Koło zakończyła pożegnalna grochówka oraz apel mundurowy.

Rajd rowerowy do Lichenia – 04 X 2017 r.

W dniu 04 października ośmiu uczniów z klas VI i VII  pod opieką s. Bonfilii i p. Jarosława Tomczyka wyruszyło rowerami do Lichenia przez Racięcice. Będąc w Licheniu uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział we mszy św. w Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej i modlili się z przybyłą w tym dniu młodzieżą z III klas gimnazjalnych, z diecezji włocławskiej w ramach dorocznej pielgrzymki. Na godzinę przed rozpoczęciem Eucharystii uczniowie uczestniczyli w ewangelizacji, którą rozpoczął ks. Michał Krygier, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku.Następnie do młodzieży przemówił rapując ks. Jakub Bartczak z archidiecezji wrocławskiej. Ksiądz przy rytmach muzyki hip-hop podzielił się świadectwem spotkania żywego Boga w swoim życiu. On też wygłosił homilię. Grał i śpiewał także zespół „Emmanuel” z Sieradza. Mszy Świętej przewodniczył bp. Wiesław Alojzy – Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

” W Boga i prawdę, po prostu wierzę. Coraz mocniej, uparcie, po prostu wierzę.”

„Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”

Zgłosiliśmy udział w akcji ekologicznej organizowanej przez Green Office Ecologic Sp. z.o.o. Do 27 X br. zbieraliśmy zużyty sprzęt elektryczny/elektroniczny. Za uzbierane kilogramy elektro-odpadów nasza szkoła być może otrzyma bony do wykorzystania na sprzęt sportowy. Zbieraliśmy nie tylko dla nagrody, ale i dla siebie samych. Nasza szkoła już 1o lat temu jako pierwsza w gminie podjęła z pozytywnym skutkiem akcję ekologiczną „Co zrobić z ZSEE ?” Przeprowadziliśmy pogadanki, wystawy, liczne spotkania, także z władzami gminy. Obecnie to my zorganizowaliśmy zbiórkę ZSEE. Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe dla zdrowia, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, komputera i innych urządzeń elektronicznych łatwo przenikają do środowiska, co stanowi zagrożenie dla organizmów żywych. Koordynatorem akcji na terenie szkoły  był   p. J. Tomczyk.

SPOTKANIA KLASY III  z „KSIĄŻKĄ”

„Czytanie książek,  to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. W. Szymborska

Nasza klasa przez cały rok szkolny dbała o to by rozwijać swoje czytelnicze zainteresowania. Systematycznie odwiedzaliśmy naszą szkolną bibliotekę. W klasie zorganizowaliśmy klasową biblioteczkę i wspólnie czytaliśmy książki. Na zaproszenie p. D. Gabryszewskiej odwiedziliśmy Publiczną Bibliotekę w Osieku Wielkim, gdzie nasza klasa uczestniczyła w zajęciach o „książkach obrazowych”. Podczas zajęć wykonaliśmy prace plastyczne na podstawie poetyckiej książki Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski”. Zajęcia prowadziła p. D. Gabryszewska, która ciekawie opowiadała o książkach obrazowych oraz je czytała. Najbardziej podobała nam się książka pt. „Kieszonka” oraz książka o Januszu Korczaku. W dniu 08 maja 2017 r. nasza klasa uczestniczyła w ramach Tygodnia Bibliotek w spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Zofia Stanecka. Bardzo cieszyliśmy się na to spotkanie, a dzień wcześniej przygotowaliśmy pytania, które chcieliśmy zadać. Na lekcji czytaliśmy również fragmenty książki pt. ” Damą być”. Spotkanie odbyło się w Bibliotece w Osieku Małym. Pisarka opowiadała nam, jak powstają książki. jak tworzy się do nich ilustracje. Słuchaliśmy fragmentów książek, potem próbowaliśmy zamienić się w ilustratora książki. Spotkanie z p. Zofia Stanecką było bardzo ciekawe. W maju uczestniczyliśmy również z innymi klasami naszej szkoły w warsztatach drukarskich i papierniczych, które odbyły się w Bibliotece w Osieku Wielkim. Wspaniale się na nich bawiliśmy i wiele podczas nich się nauczyliśmy. Podczas zajęć czerpaliśmy ręcznie papier, odciskaliśmy pieczecie lakowe, pisaliśmy gęsim piórem, drukowaliśmy certyfikaty ze swoim imieniem. Nasze spotkania uwieczniliśmy na zdjęciach. Tekst redagowała klasa III.  (Do obejrzenia relacji zdjęciowej z warsztatów zapraszamy do zakładki „Galeria”.)

NASZE TEATRALNE PRZEŻYCIA

Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w przedstawieniach teatralnych, które odbywają się w MDK w Kole. W tym roku szkolnym klasy O-III uczestniczyły w      3 przedstawieniach. Były to: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Lokomotywa” i „Szewczyk Dratewka”. Dwa pierwsze przedstawienia zostały przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Natomiast  „Szewczyk Dratewka” był Interaktywnym Widowiskiem Teatralnym, w którym aktorami zostali również uczniowie naszej szkoły. Przedstawienie zostało zarejestrowane na płycie, którą otrzyma nasza szkoła. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakimi jesteśmy aktorami! Oto kilka zdań, jakie napisała klasa III po obejrzeniu przedstawienia pt. „Lokomotywa”.

Dzisiaj pojechaliśmy do Koła na przedstawienie pt. „Lokomotywa”. W przedstawieniu brali udział aktorzy z Wrocławia, którzy przedstawiali wiersze Juliana Tuwima. Robili to w ciekawy sposób. Towarzyszyła im muzyka, taniec i piosenki.  Najbardziej podobały nam się wiersze pt. „Rzepka” i „Abecadło”. Świetnie się bawiliśmy. Polecamy wszystkim obejrzenie tego przedstawienia – klasa III SP Osiek Wielki. ( maj -A. Żurawska)

Shrek 5 na Powitanie Wiosny 2017

Uczniowie klasy VI zorganizowali przedstawienie na Pierwszy Dzień Wiosny, do którego obejrzenia zaprosili całą społeczność szkolną. Pomysłodawczynią i autorem scenariusza Shreka 5 była p. Iza  Sołohub-Smudzińska, której w organizacji pomagał p. Jarek T.  Przedstawieniu towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Uczniowie kosztowali także zakupionych specjalnie na premierę słodyczy. Po przedstawieniu zorganizowany został związany z nim konkurs. Pięć osób za prawidłowo udzielone odpowiedzi  w nagrodę otrzymało artykuły szkolne ufundowane przez Kibiców Lecha Poznań, za co dziękujemy. Należy dodać, że klasa VI wykonała plakat.

       

Spotkanie kl. II i III ze Św. Mikołajem

Św. Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym wieku na całym świecie. Szóstego grudnia z workiem pełnym prezentów  przyjechał także do naszej szkoły. Oczekując upragnionego  Gościa dzieci wypatrywały go przez okna i śpiewały dla niego piosenki. Były bardzo szczęśliwe, a kiedy znalazły się blisko Św. Mikołaja – trochę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka Św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich żeby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj osobiście wreczał dzieciom paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczały się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i przygotowanym upominkiem. Oczekiwana długo wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie wszystkim w pamięci. 

         

Gminne Obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dnia 11 listopada 2016 r. harcerze z naszej szkoły i p. dyr. D. Szpilewska złożyli kwiaty na grobie porucznika obserwatora Edmunta Góreckiego z Poznania, który zginął 6 września 1939 r. nad wsią Borecznia Wielka w trakcie lotu rozpoznawczego. Złożyli też kwiaty na grobie żołnierzy radzieckich poległych w okolicy Osieka Wielkiego. O godz. 15.00 wszyscy wzięli udział we mszy św. w  tutejszym kościele parafialnym, którą uświetniła Orkiestra Dęta z Osieka Wielkiego.  Na zakończenie przemaszerowano do sali OSP, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia i występy zespołów „Osieczanki” i „Gama”. (I. Ułan)

   

Udział w Programie Edukacyjnym „ŚNIADANIE DAJE MOC”

Dzieci klas II i  III,  oraz dzieci z Odziału Przedszkolnego przystąpiły do programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. W ramach programu przeprowadzono akcję pod hasłem – „8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami przygotowali i spożyli pełnowartościowe śniadanie. Następnie dzieci wykonały plakaty i prace plastyczne, w których podzieliły się swoją wiedzą dotyczącą znajomości 12 zasad zdrowego odżywiania. Dzień ten upłynął w naszej szkole w atmosferze radości i zabawy.  Radość była tym większa, że udało nam się zachęcic do tej akcji wszystkie klasy, dzięki temu wszystkie dzieci z naszej szkoły zjadły przygotowane przez siebie pełnowartościowe śniadanie. Zwiększyła sie dzięki temu ich swiadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania.  Zrozumiały, że zdrowe śniadanie daje energię do nauki i siłę do zabawy.

     

Autorskie spotkanie z Wojciechem Cesarzem w bibliotece w Osieku Wielkim

W dniu 20 października 2016 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią p. I. Ułan wzięli udział w spotkaniu z W. Cesarzem, zorganizowanym przez bibliotekę w Osieku Wielkim. Wojciech Cesarz to artysta grafik, dyrektor kreatywny i artystyczny w agencji reklamowej. Wspólnie z Katarzyną Terechowicz pisze książki dla dzieci i dorosłych. Ich książka ” Pamiętnik grzecznego psa” zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i była nominowana do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskigo. Umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABC XXI. Uczniowie wysłuchali wiele opowiadań p. W. Cesarza, m.in. o psiej naturze, wierności psa wobec człowieka i szacunku do czworonogów, a także o fikcyjnych przygodach prawdziwego psa, zapisanych na kartach książki. (I. Ułan)

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/17 w naszej szkole nastąpiła wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem głos zabrała p. dyrektor Dobrochna Szpilewska, która powitała wszystkich przybyłych, zwłaszcza uczniów, wśród których po raz pierwszy nie było pierwszoklasistów. Nie było, gdyż z powodu niewystarczającej ilości dzieci nie utworzono klasy I. Po powitaniu  pani dyrektor przypomniała, że dniem rozpoczęcia nowego roku szkolnego czcimy pamięć ofiar II wojny światowej. Obecnie obchodzimy 77 Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej.

Spotkanie z p. Agnieszką Tyszką – pisarką książek dla dzieci i młodzieży

W dniu 6 czerwca uczniowie z klas 4 i 6 w towarzystwie opiekunów: p. M. Kunowskiej, p. A. Łaszkiewicza i p. J. Tomczyka, wzięli udział w spotkaniu z pisarką bardzo poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, p. Agnieszką Tyszką. Za książkę „Róże w garażu” otrzymała ona Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie miało miejsce w bibliotece w Osieku Wielkim. Dziękujemy p. Danucie Gabryszewskiej za zainicjowanie spotkania. Pisarka jest autorką wspaniałej serii książęk pt. ” Zosia z ulicy Kociej”. Dodajmy, że jest wśród nas uczennica, która przeczytała wszystkie historie o Zosi z ulicy Kociej. Uczennicą tą jest Julia Kmieć, która otrzymała od autorki z dedykacją dla najlepszej czytelniczki jej najnowszą książeczkę z tej serii. Gratulujemy Julce. W filii Biblioteki w Osieku Wielkim można wypożyczyć wiele książek autorki – zapraszamy do czytania i na fanpage autorki. Pamiętajmy, że najlepszym prezentem dla dziecka jest książka. (J. Tomczyk)

      

Wielkanocne spotkanie „Rysuję, maluję, wycinam razem z mamą, tatą, bratem i siostrą”.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach, sprzątaliśmy nasze domy i podwórka, ozdabialiśmy okna naszej szkoły. Chcieliśmy również przygotować jak najwięcej ciekawych dekoracji, które ozdobiłyby nasze domy w czasie świąt. W tym celu w naszej szkole zorganizowaliśmy Wielkanocne Spotkanie, na którym dzieci razem ze swoimi najbliższymi przygotowywali świąteczne dekoracje. Spotkanie odbyło się 22 marca o godz. 17.00. Na nasze spotkanie zaprosiliśmy p. Anię Szynalik, która pokazała nam, jakie piękne przedmioty można wykonać z małych kolorowych karteczek. Dzieciom i rodzicom dziękujemy za mile spędzony wieczór. (A. Ziółkowska, A. Żurawska )

Spotkanie klas O-III z „RUMCAJSEM”

17 marca klasy O-III pojechały do MDK w Kole na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wroclawia. Przedstawienie opowiadało o znanym rozbójniku Rumcajsie i jego synku Cypisku. Wywarło ono na nas duże wrazenie. Szczególnie podobała nam sie scenografia. Postacią, ktorą na pewno wszyscy zapamiętamy była ogromna Pajęczyca. (A. Żurawska)

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

Eliminacje Gminne odbyły się w Zespole Szkół w Dębach Szlacheckich w dniu 16 marca 2016 r. Zespołowo nasza czteroosobowa drużyna zajęła IV miejsce uzyskując 70 pkt. Za udział uczniowie otrzymali dyplom i drobne upominki.  Dziękujemy rodzicom za dowóz dzieci. Do turnieju przygotowywała p. I. Ułan.

Szkolne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

W dniu 11 marca 2016 r. w eliminacjach wzięło udział siedmiu uczniów z naszej szkoły. Konkurs odbył się w naszej szkole. Wyniki przedstawiają się następująco: B. Uliński 16/20 pkt; A. Balcerzak i Sz. Kropidłowski po 15/20 przy dogrywce; Dż. Rybicka 14/20; K. Szypuła 13/20; H. Szypuła 12/20 i W. Dominiak 11/20. Zgodnie z regulaminem konkursu utworzono czteroosobową drużynę szkolną ( 2 dziewczynki i 2 chłopców) w osobach: A. Balcerzak, B. Uliński, Dż. Rybicka i K. Szypuła, która będzie reprezentowała szkołę w eliminacjach gminnych. Do turnieju przygotowywała p. I. Ułan.

XXIV MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 10 marca 2016 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Dąbiu odbył się konkurs „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…”. Naszą szkołę i gminę reprezentowała uczennica klasy pierwszej Oliwia Stasiak, która poradziła sobie bardzo dobrze recytując wiersz Jana Brzechwy „Kwoka”. 

    

Szkolne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Mlodzież zapobiega pożarom” 17 luty 2016

Eliminacje odbyły się w naszej szkole. Wzięło w nich udział 9 uczniów. Do eliminacji gminnych zakwalifikowali się: Krystian Kołacki (18/35  pkt); Natalia Karolak (16/35) i Braian Uliński (16/35). 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 09 lutego 2016 r. odbyło się w naszej szkole, mające już swoje tradycje, spotkanie dzieci klas I-III ze swoimi babciami i dziadkami. Po przywitaniu wszystkich ciepłymi slowami nastąpiła część artystyczna. Wnuczki i wnukowie w formie wierszy i piosenek złożyły ukochanym Babciom i Dziadkom życzenia oraz obdarowały upominkami. Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po występie zaproszono gości na poczęstunek słodki przygotowany przez mamy. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce „Galeria”.

24 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działalismy w sztabie w Dębach Szlacheckich. W tym roku wolontariusze, którzy kwestowali to: Balawajder Sylwia, Dominiak Weronika, Jabłońska Julia, Kmieć Julia, Rybicka Dżesika, Rzepecka Maria, Szypuła Kamila i Trafna Oliwia. Opiekunami przy kwestowaniu byli: p. Stasiak Ewa, p. Tomczyk Jarosław, p. Góralska Iza i p. Dominiak  Elżbieta.  Czynny udział w 24 finale brała także p. Małgorzata Kunowska, która wraz z innymi  członkami komisji zliczała w sztabie pieniądze  z puszek dostarczanych przez wolontariuszy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i serce. Łącznie nasza szkoła zebrała 2613,08 zł. 

DZIEŃ RZUCANIA PAPIEROSA

W naszej szkole 19 listopada zorganizowany został Światowy Dzień Rzucania Palenia. W 2 tygodniu listopada opiekun szkolnego koła PCK, p. Violetta Wiśniewska zorganizowała konkurs dla klas 4-6, który polegał na wykonaniu pracy plastycznej o tematyce związanej z profilaktyką nikotynową. Wszakże temat jest poważny, ale tym razem Uczniowie kl. 5-6 potraktowali go z przymrużeniem oka. Efektem był skecz ” Zenek –  Nie pal, proszę!”, który odegrali przed szkolną publicznością 19 listopada 2015 r. Ms. V. Wiśniewska.

DSC_2228-1 DSC_2238-1 DSC_2239-1 DSC_2247-1 DSC_2252-1

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę – 11 listopada

DSC_2337-1 DSC_2339-1 DSC_2340-1 DSC_2342-1 DSC_2346-1 DSC_2349-1 DSC_2354-1

Straż Pożarna w Naszej Szkole ( 2015 r.)

     

Udział uczniów klas I-III  w przedstawieniu „Brzechwolandia”

07 października 2015 roku dzieci z klas I-III uczestniczyły w przedstwieniu teatralnym                           pt.: „Brzechwolandia” zorganizowanym przez Narodowy Teatr  Edukacji im.  A Mickiewicza z Wrocławia. Na spektakl ten uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się do Mijeskiego Domu Kultury w Kole.  Przedstawienie wykreowane przez aktorów przeniosło młodych widzów  do wspaniałej krainy „Brzechwolandii” , którą wszyscy bez wyjątku powinni znać. W krainie tej można zapomnieć o wszystkich zmartwieniach, można przenieść się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki.  Brzechwolandia to kraina, która uczy, jak powinno się postępować w życiu.  Przedstwienie obejrzane przez najmłodszych uczniów było okazją do przypomnienia sobie znanych wszystkim dzieciom wierszy Jana Brzechwy tj „Leń”, „Samochwał”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe” itp. Po spotkaniu dzieci spotkały się z aktorami, którzy występowali w przedstawieniu. Nasze spotkanie uwieczniliśmy na kilku zdjęciach, które         umieściliśmy w naszej galerii. Zapraszamy do ich obejrzenia. (A. Żurawska)

Szkolenie z zakresu obrony przed agresywnymi psami.

Szkolenie przeprowadzone w dniu 30 listopada poprowadził pan Mirosław Różański, były policjant z Włocławka oraz pani Agnieszka Ostrowska, hodowca psów. W szkoleniu wziął udział pies rasy husky. Podczas szkolenia uczniowie dowiedzieli się, że atak psa jest często reakcją na agresję człowieka. Dowiedzieli się, jakie sygnały wysyła pies przed atakiem. Do tych sygnałów należą: postawiony ogon, zmarszczone czoło, podniesiona  sierść,  postawione i zwrócone w naszą stronę uszy, wyeksponowane zęby, tylnie łapy ugięte, wyprostowane przednie. Nauczyli się co mają zrobić by uniknąć bezpośredniego kontaktu, by nie zostać zaatakowanym przez agresywnego psa. Jeżeli jednak to nastąpi to jak mają postąpić by skutecznie się obronić. Jak dotąd najlepszą reakcją na atak ze strony agresywnego psa jest przyjęcie pozycji żółwika. Nie powinno się wtedy uciekać, krzyczeć ani robić żadnych ruchów. 

 20151030_093536 20151030_093117 20151030_093551 20151030_094600 20151030_094613 20151030_094635 20151030_094719 20151030_094730 20151030_094740 20151030_094746 20151030_095041 - kopia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

W dniu 1 września 2015 roku nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.  Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Następnie przemówiła pani Dyrektor Jolanta Szczepankiewicz, która  powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególne słowa skierowała do uczniów, którzy pierwszy raz wstąpili w mury szkolne. Po przedstawieniu kilku informacji na temat funkcjonowania szkoły wychowawcy, uczniowie i rodzicie udali się do klas w celu zapoznania się z organizacją roku szkolnego 2015/2016.

67

Spotkanie uczniów i Rodziców z Policją

DSC_0231DSC_0232DSC_0233DSC_0235

Rocznica Zbrodni Katyńskiej i II Rowerowy Rajd Pamięci

W roku 2015 przypada 75 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Dla uczczenia tej rocznicy, a także dla upamiętnienia ofiar, wśród których było wielu mieszkańców i osób związanych z regionem konińskim, organizowany jest przez Stowarzyszenie Katyń – Rajd Pamięci. W tym roku rajd rozpocznie się w Turku przed Szkołą Podstawową nr 4 im. Gen. Smorawińskiego i przebiega przez Brudzew, Koło, Chełmno n. Nerem, Olszówkę i kończy przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wólce Czopowej. W dniu 23 maja długość trasy wyniesie 62,1 km. Po drodze uczestnicy zapalą znicze i złożą kwiaty pod tablicami i Dębami Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z tego rejonu. W rajdzie tym wezmą także udział uczniowie naszej szkoły. Wyruszą z Osieka Wielkiego do Koła i dalej.  Organizatorem rajdu na terenie szkoły jest p. Jarosław Tomczyk.  KATYŃ – PAMIĘTAMY.

186817_519555da5ddbaab4_o

Przedstawienie teatralne ,,Ten Obcy”

W dniu 28.01.2015 r. uczniowie klasy IV – VI uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w MDK w Kole pt:,, Ten Obcy”. Najważniejsze wątki  spektaklu to m.in.;

Świat młodych i dorosłych, spotykających się na rozmaitych płaszczyznach, budowanie autorytetów, walka o wpływ w grupie, poczucie więzi rodzinnych, odpowiedzialności, gradacji  wartości i miłości. Zamiarem twórców spektaklu było kształtowanie właściwej postawy etyczno- moralnej widza. Na zakończenie przedstawienia, tradycyjnie zrobiliśmy sobie zdjęcie pamiątkowe z aktorami z Narodowego Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza z   Wrocławia. Kierownikiem wycieczki była pani Ewa Stasiak. Opiekunami siostra Bożymira i pani Violetta Wiśniewska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 listopada- Światowy Dzień Rzucania Palenia 

Jak co roku, w tym dniu zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie klas IV-VI dotyczące profilaktyki palenia papierosów.   Śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane. Problem związany z rzucaniem palenia jest taki, że papierosy zabijają powoli. Palacz zazwyczaj nie odczuwa skutków swojego nałogu przez wiele lat, pojawiają się one, ale niestety często bywa już za późno. Na całym świecie tytoń zabija wiele milionów osób każdego roku w tym wiele osób, które palą biernie, wdychając dym palących w najbliższym otoczeniu. Obserwuje się jednak od kilku lat modę” na NIE PALENIE, promującą zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Podczas spotkania zwracaliśmy szczególną uwagę dzieci na szkodliwość palenia tytoniu  w młodym wieku, oraz na problem biernego palenia tytoniu przez dzieci, jeżeli ich rodzice palą papierosy. Dzieci otrzymały ulotki mówiące o szkodliwości palenia, mamy nadzieję, że zainteresują się nimi również rodzice naszych uczniów.

Podczas spotkania ogłoszono konkurs plastyczny ,,Wiem, że palenie szkodzi zdrowiu”.  Na prace czekamy  do 10 grudnia 2014r.Organizatorkami akcji w szkole była pani Alicja Żurawska oraz pielęgniarka szkolna pani Teresa Sochaj.

Przedstawienie teatralne pt: ,, Władca wiedzy”

W dniu 01.10 2014r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt: ,,Władca wiedzy”, który odbył się w Domu Kultury w Kole. Przedstawienie pielęgnowało ponadczasowe wartości takie jak : odwaga, wrażliwość, prawdę , gotowość do poświęceń. Spektakl ukazywał młodym ludziom nieśmiertelną mądrość, która płynęła z książek oraz ze źródła wszechstronnej wiedzy jakim jest  internet. Uświadamiał również jak mądrze można wykorzystywać zdobytą wiedzę i nie wpaść w cywilizacyjne pułapki współczesnego świata. Na zakończenie wraz z aktorami z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Kierownikiem wycieczki była pani Ewa Stasiak. Dziękujemy za opiekę nad uczniami pani Violecie Wiśniewskiej oraz pani Jolancie Szczepankiewicz.

DSC_1361

„OWOCE W SZKOLE”

Tak jak w latach ubiegłych w roku szkolnym 2014/2015 w  naszej szkole   realizujemy  program  ,,Owoce w szkole”. Uczestnikami projektu są uczniowie klas I – III oraz dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego. Dzieci otrzymują trzy razy w tygodniu owoce  i warzywa lub sok. Program ,,Owoce w szkole” ma zachęcić najmłodszych do spożywania większej ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się w późniejszych latach. Ponadto dzieci uczestniczą w działaniach towarzyszących o charakterze edukacyjnym związanym ze zdrowym odżywianiem.
Projekt jest jednym z narzędzi, dzięki któremu nasza szkoła może kształtować i rozwijać prozdrowotną edukację najmłodszych uczniów.

 W związku z realizowanym projektem ogłaszamy :

konkurs plastyczny   dla  klas 0-III

,,OWOCE I WARZYWA ŹRÓDŁEM ZDROWIA”

Prace plastyczne wykonane dowolną techniką należy przekazać do wychowawców klas O-III ,  do  20 listopada 2014r.

Życzymy wesołej zabawy podczas wykonywania pracy konkursowej i czekamy na Wasze prace!

Kibice Lecha Poznań z Koła z darami dla uczniów naszej szkoły.

W dniu 25 września 2014 r. Kibice Lecha Poznań z Koło przekazali uczniom naszej szkoły zakupione artykuły szkolne: plecaki, kredki, farby, pisaki, piórniki, bloki, itp. Jest to piękny i szlachetny gest ze strony kibiców, dzięki, którym nasi uczniowie za sprawą p. Jarosława Tomczyka, mogli wziąć udział w meczach ekstraklasy na żywo. Artykuły szkolne zostały przekazane na ręce p. dyrektor Jolanty Szczepankiewicz. Za ten dar serca serdecznie dziękujemy.

DSC_0338

Witaj Szkoło w roku szkolnym 2014/2015

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowa grupa dzieci przestąpiła próg szkolny – to pierwszoklasiści. Witamy Was serdecznie w naszej szkole.

W dzisiejszym dniu podczas rozpoczęcia roku szkolnego pani dyrektor Jolanta Szczepankiewicz wraz z gronem pedagogicznym przywitała także wszystkich uczniów przybyłych po wakacjach,życząc im owocnej pracy oraz przybyłych rodziców. Przedstawiła wychowawców klas a także zwróciła uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

W dniu dzisiejszym przypada 75, Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. W naszej szkole wartości patriotyczne z dumą są propagowane. Tak też i było dzisiaj. Pani dyrektor wszystkich przybyłych zaprosiła celem uczczenia pamięci tamtych wydarzeń,  do obejrzenia prezentacji multimedialnej.  Wspominając datę 1 i 17  września 1939 roku oddaliśmy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. Nasza uczennica, laureatka III Powiatowego Przeglądu Piosenki Szkolnej Karolina Pyszkowska w towarzystwie zadumy odśpiewała pieśń „Żeby Polska była Polską”.

DSC_0336DSC_0338DSC_0340DSC_0342DSC_0343DSC_0344

I Piesza Szkolna Pielgrzymka do Lichenia

Skopiuj poniższy link i wpisz w w pasek wyszukiwarko powyżej  a dowiesz się więcej:

http://www.diecezja.wloclawek.pl/pl/news/20,aktualnosci/1585,osiek-wielki-piesza-pielgrzymka-uczniow-do-lichenia

DSC_0008DSC_0009DSC_0010

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 4 w Kole za wsparcie. Cieszymy się, że z nami byliście.

Życie i kultura w Średniowieczu

W naszej szkole gościła Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która zaprosiła naszych uczniów w podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny. Kiedy rycerz spieszył z pomocą damie swego serca. Ta podróż w czasie przeniosła naszych uczniów w czasy średniowiecza.

DSC_0020DSC_0021

Policjanci z prewencji na spotkaniu  z rodzicami 

W dniu 14 maja 2014 r. na zaproszenie dyrektor Jolanty Szczepankiewicz w naszej szkole na spotkaniu z rodzicami i nauczycielami gościli policjanci z Wrześni. Wyjaśnili  oni rodzicom jak w zestawieniu z określonym wiekiem kształtuje się odpowiedzialność młodych ludzi za czyny karalne i zachowania będące przejawem demoralizacji. W drugiej części spotkania opowiedzieli oni rodzicom czym są narkotyki i do czego mogą prowadzić. Więcej na stronie dla rodziców.

DSC_0016DSC_0017

Wycieczka do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

27 marca br. uczniowie klasy szóstej, piątej i czwartej wraz z opiekunami p. A. Łaszkiewiczem  i ks.dk. K. Kolendą wzięli udział w szkolnej wycieczce do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Uczestnicy wycieczki mieli możność obejrzenia wystawy pt. Legiony Rzymskie, która została zorganizowana przez kolskie muzeum oraz Stowarzyszenie Legionu X Gemina Equites.

        W czasie trwania tej muzealnej lekcji  historii przedstawione zostały etapy podbojów dokonanych przez imperium rzymskie, organizacja legionu rzymskiego oraz najsłynniejsze bitwy stoczone przez Rzymian. Każdy uczestnik wycieczki mógł przez moment poczuć się jak „prawdziwym legionista”, przymierzyć hełm, zbroję  wziąć w dłoń prawdziwy miecz (gladius), czy schować się za potężną prostokątną tarczą (słynnym rzymskim scutum). To była ciekawa wycieczka i ciekawa lekcja historii.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w zakładce „Galeria”.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszej szkole.

Jak co roku  uczniowie naszej szkoły  brali  aktywny udział w WOŚP. Zorganizowaliśmy Kiermasz Świąteczny dla uczniów i ich rodziców oraz dyskotekę szkolną, podczas tych imprez zbieraliśmy pieniądze do puszek WOŚP. Aktywnie uczestniczyliśmy w zbiórce pieniędzy w dniu , kiedy ,,grała orkiestra”. Pieniądze do puszek zbierały:

·     Kaja Szafrańska klasa 4;

·     Patrycja  Trafna klasa 5;

·     Klaudia Perkowska klasa 5;

·     Sandra Stachurska klasa 5;

·     Natalia Janicka klasa 5;

·     Wiktoria Ślusarska klasa 6;

·     Aleksandra Szafrańska klasa 6;

·     Paweł Żabierek klasa 6.

Uczniowie naszej szkoły w tym roku dla WOŚP zebrali 1735,79 zł.

Dziękujemy wszystkim wspierającym

WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

 

Święto Haloween

Dodano: 30.11.2013
Dnia 30 października w Naszej Szkole została zorganizowana przez p. Violettę Wiśniewską i p. Ewę Stasiak kolejna już Dyskoteka Halloween’owa, podczas której Uczniowie klas III – VI bawili się i brali udział w ciekawych i śmiesznych konkurencjach.
Dla wszystkich Uczniów najważniejszy konkurs podczas imprezy to oczywiście „Konkurs na najstraszniejsze przebranie Halloween’owe”. Wybierające te najlepsze, Panie Organizatorki brały pod uwagę pomysłowość, „straszność” stroju i wkład własny Uczniów podczas pracy nad przebraniem. Wybrać ten jedyny i najstraszniejszy było bardzo trudno i dlatego też poszczególne miejsca zajęły:
1.Wiktoria Pyrzyńska z klasy V
2.Beata Kulecka z klasy V
3.Sebastian Zarębski z klasy VI
4.Weronika Dominiak z klasy III
5.Natalia Janicka z klasy V
6.Kaja Szafrańska z klasy IV
7.Julia Kmieć z klasy III
8.Klaudia Stasiak z klasy VI
9.Magda Sędziak z klasy V
10.Aleksandra Szafrańska z klasy VI
Osoby te dostały nagrody rzeczowe, a reszta przebranych Uczniów dostała” coś słodkiego”.Druga konkurencja to „Mumia”. Zespoły z każdej klasy wykonywały mumię z jednego Ucznia za pomocą … papieru toaletowego. Zadanie to nie było łatwe, a najlepszą mumię miała klasa VI.W następnej konkurencji „Bieg z jabłkami” zespoły klasowe miały za zadanie nałożyć na ręce koleżanki lub kolegi z klasy jak najwięcej jabłek, tak aby podczas krótkiego spaceru nie spadło ani jedno jabłuszko. Zdecydowanym zwycięzcą była klasa VI – zdołała przenieść aż 26 jabłek! Drugie miejsce klasa V – 21 sztuk, trzecie miejsce – Klasa III z wynikiem 21 jabłek. Natomiast klasa IV z wynikiem 11 jabłek zajęła miejsce czwarte.W ostatniej konkurencji „Wiedza o Halloween” klasy miały za zadanie wypisać rzeczy, które kojarzą im się ze świętem Halloween. Klasa V wypisując 26 poprawnych skojarzeń zajęła miejsce pierwsze. Drugie miejsce zajęła klasa V, gdyż wypisała 21 skojarzeń. Trzecia klasa wypisała 11 skojarzeń i zajęła miejsce trzecie. Ostatnie miejsce z wynikiem 9 skojarzeń zajęła klasa IV.
Nagrodami za udział w konkurencjach były cukierki i Halloween’owe żelki dla wszystkich Uczniów.
Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy już za rok.

Ślubowanie Klas I

25 października 2013r. to ważna data dla pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej Osieku Wielkim.
W tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystości tej wzięli udział: dyrektor szkoły pani Jolanta Szczepankiewicz, pani Renata Kawka wychowawczyni oddziału przedszkolnego, wychowawczyni klasy II pani Arleta Ziółkowska, wychowawczyni klasy III pani Dobrochna Szpilewska oraz siostra Bożymira. Obecne były również dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy II i III oraz rodzice naszych pierwszaków. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Dzieci z klasy pierwszej od pierwszych dni pobytu w szkole wdrażały się do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości, rodziców i uczniów przez wychowawcę klasy I panią Alicję Żurawską. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi i odświętnie ubrani przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszaki bez tremy wystąpiły przed publicznością. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, odpowiadały na zadane pytania, otrzymując gromkie brawa od rodziców, zaproszonych gości i starszych uczniów. Następnie pierwszaki złożyły ślubowanie na flagę Polski . Pasowanie na ucznia , którego dokonała pani dyrektor, oficjalnie zakończyło czas próby i przypieczętowało przynależność uczniów klasy pierwszej do szkoły. Dyrektor szkoły p. Jolanta Szczepankiewicz skierowała do pierwszoklasistów i ich rodziców życzenia wielu sukcesów w szkole. Na pamiątkę tej uroczystej chwili uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Nasi pierwszoklasiści otrzymali również życzenia i upominki od klasy II. Uroczystość zakończył Polonez w wykonaniu klasy II i III. Po zakończeniu oficjalnej części uczniowie klasy pierwszej udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.Wszystkim uczniom klasy I życzymy, by szkoła była miejscem, do którego chętnie wracają. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech. Opracowała: Alicja Żurawska

Piknik Rodzinny

Dodano: 30.10.2013
15 października 2013r. w Ruszkowie odbył się „Piknik Rodzinny” dla uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim. Piknik zorganizowała Drużyna Strzelecka L O K w Osieku Wielkim. Piknik trwał: od godz. 13.00 do 17.30Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek (herbata, grochówka i kiełbaska z ogniska) ufundowany przez Drużynę Strzelecką.Wszyscy uczestnicy skorzystali z ćwiczeń w strzelaniu z broni KBKS a uczniowie wzięli też udział w turnieju strzeleckim w kategorii chłopców i kategorii dziewczyn .Za udział w turnieju strzeleckim wszyscy uczniowie otrzymali puchary a za czołowe miejsca w kategorii chłopców i kategorii dziewczyn -medale.Wyniki turnieju, broń długa-kategorii chłopców:I miejsce Karol Kasperski,II miejsce Tomasz Pietrzak,III miejsce Sebastian Zarębski,-kategorii dziewczyn:

I miejsce Klaudia Stasiak,

II miejsce Martyna Jurkiewicz,

III miejsce Weronika Borucka.

W pikniku uczestniczyli też dyrektor szkoły Jolanta Szczepankiewicz i nauczyciele: Iwona Ułan, Jarosław Tomczyk.

Spotkanie z pisarką

Dodano: 30.10.2013
W dniu 09 października uczniowie klas II i III wraz z opiekunami panią Dobrochną Szpilewską, panią Arletą Ziółkowską, panią Dorotą Trafną uczestniczyli w spotkaniu z pisarką książek dla dzieci panią Renatą Piątkowską. Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece w Osieku Małym. Pisarka opowiedziała uczniom o swojej twórczości, o bohaterach swoich książek. Jej opowiadanie przeplatane było odczytem fragmentów książek w pięknym wykonaniu lektorki Malwiny Kożurno.
Przygotowując się do tego spotkania uczniowie poznali, niektóre opowiadania z książki Na wszystko jest sposób oraz ułożyli pytania do pisarki. Kto słuchał uważnie opowiadania pisarki nie musiał ich zadawać.
Na zakończenie spotkania uczennice naszej szkoły Julia i Wiktoria podziękowały kwiatami paniom z miło i ciekawie spędzony czas.
Podziękowaliśmy również paniom z biblioteki, że pamiętały o nas i mogliśmy uczestniczyć w takim spotkaniu. Chętnie poznamy innych pisarzy.
Wszystkich dużych ( nawet Rodziców) i małych zachęcamy do poznania twórczości pani Renaty Piątkowskiej. Jej opowiadania wiele uczą, są bliskie dzieciom, pełne humoru. Dorosłym przybliżą i przypomną świat dziecka. Przy opowiadaniu Babcia można śmiać się w głos lub płakać ze śmiechu.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

W dniu 2 września 2013 roku nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Całość uroczystości została zapoczątkowana odśpiewaniem hymnu państwowego i wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Następnie wystąpiła pani Dyrektor Jolanta Szczepankiewicz powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególne słowa skierowała do uczniów, którzy pierwszy raz wstąpili w mury szkolne. Po przedstawieniu kilku informacji na temat funkcjonowania szkoły wychowawcy, uczniowie i rodzicie udali się do klas w celu zapoznania się z organizacją roku szkolnego 2013/2014.

Rajd rowerowy

W dniu 20 czerwca 2013 r. odbył się przygotowany przez p. Jarosława Tomczyka, p. Violettę Wiśniewską i p. Elżbietę Jabłońską kolejny szkolny rajd rowerowy. Podczas rajdu uczestnicy zapoznawali się z pięknem otaczającej przyrody oraz pogłębiali kulturę i historię regionu. Trasa rajdu wiodła z Osieka Wielkiego do Lubstówka przez Racięcice i z powrotem. Podczas postoju w Racięcicach, wsi położonej na obszarze Pojezierza Kujawskiego, zwiedziliśmy neogotycki Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1900 r. i skosztowaliśmy lody w pobliskim sklepiku. Po dotarciu do celu, za zgodą gospodarza p. Kawki rozpaliliśmy duże ognisko nad jeziorem i upiekliśmy smaczne kiełbaski, które chętnie spożyliśmy z bułką i ketchupem. Pogoda podczas rajdu była słoneczna, dopiero w drodze powrotnej zaczął padać deszcz, który z czasem zamienił się w ulewę.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Dodano: 30.08.2013
Dnia 2 września o godzinie 9:00 odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Osieku Wielkim, przed rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się Msza Święta o godzinie 8:00 dla rodziców i dzieci.

VI DRUŻYNA HARCERSKA „ISKRY” przy Szkole Podstawowej w Osieku Wielkim

Dodano: 05.05.2013
W dniu 26 kwietnia 2013 roku harcerze z opiekunem wyjechali do Szkółki Zespolonej w Kiejszach gm. Babiak, gdzie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu 2013. Organizatorami było Starostwo Powiatowe w Kole i Nadleśnictwo Koło z siedzibą w Gaju. Współorganizatorem była też Komenda Hufca ZHP Koło. W czasie tych obchodów harcerze wraz z opiekunami posadzili drzewa w ramach akcji „Sadzimy 500 milionów drzew”. Harcerze mieli możliwość zwiedzania Szkółki Zespolonej Kiejsze.
Zorganizowane zostały również gry sportowo-rekreacyjne z nagrodami, w których uczestniczyli nasi harcerze. Krystian Balcerzak w strzelaniu z wiatrówek zajął I miejsce, w nagrodę otrzymał dyplom i piłkę do kosza. Od komendanta Hufca ZHP wszyscy harcerze otrzymali upominki ekologiczne a opiekunowie wiosenne kwiatki i siatki ekologiczne. Całość obchodów uświetnił występ zespołu harcerskiego WARTAKI.
W trakcie obchodów harcerze mogli zjeść kiełbasę z ogniska i grochówkę.Drużynowa Iwona Ułan

Akcja Charytatywna „Rower za nakrętki” dla Mateuszka.

Dodano: 04.05.2013
W dniach od 1 marca do 15 kwietnia 2013r. dzieci naszej szkoły włączyły się w akcję „Rower za nakrętki” dla Mateuszka. Za pieniądze uzbierane ze sprzedaży plastikowych nakrętek rodzice chorego siedmioletniego Mateuszka chcą kupić rower, aby mógł samodzielnie jeździć. Uczniowie naszej szkoły uzbierali 100kg nakrętek, aby pomóc spełnić marzenie Mateuszka.
Cieszymy się bardzo,że mogliśmy w taki sposób, chociaż niewielki, pomóc Mateuszkowi.Opiekunem akcji w szkole był opiekun SU p. Małgorzata Kunowska
WYNIKI AKCJI „ROWER ZA NAKRĘTKI”dla Mateusza
Klasa Razem Najlepszy wynik
0 22.5kg Jurkiewicz Zuzanna 7 kg
I 10.5kg Gabryszewska Nikola 10kg
II 23kg Piguła Bartosz 7,70kg
Rzepecka Maria 7kg
III 3.5kg
IV 24.5kg Jurkiewicz Martyna 20kg
V 10.6kg
VI 6kg
Razem 100.1kg

Pierwszy Dzień Wiosny – 2013 r.

Dodano: 21.03.2013
W Pierwszym Dniu Wiosny uczniowie naszej szkoły zamiast zajęć lekcyjnych mieli zorganizowane zajęcia ale wyglądały one zupełnie inaczej niż zwykle.
Wszyscy uczniowie od Oddziału Przedszkolnego do klasy szóstej wraz z wychowawcami zebrali się na sali gimnastycznej.
Na początku była część artystyczna-występy uczniów klas IV-VI. Następnie rozgrywki i konkurencje międzyklasowe.
Najwięcej radości i emocji dostarczyły rozgrywki i konkurencje między dziećmi i miedzy nauczycielami, w których to każdy był nagrodzony za zwycięstwo i udział. Wyszliśmy też przed szkołę żeby spalić Marzannę.
Bardzo podobały się nam takie zajęcia i świetnie się bawiliśmy.Zajęcia i część artystyczną zorganizował opiekun SU p.Małgorzata Kunowska i p. Iwona Ułan z pomocą uczniów klasy szóstej.

Walentynki

Dodano: 12.02.2013
Psy – „Gangnam Style” w Osieku Wielkim

„Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego,
W tym dniu wszyscy to wyznają
Że chcą kochać i kochają”

W dniu 12 lutego 2013r. w Szkole Podstawowej w Osieku Wielkim odbył się bal walentynkowo-karnawałowy . Imprezę przygotowała pani Ewa Stasiak z pomocą nauczycieli klas młodszych. Już od samego rana panował specyficzny nastrój, można było to zaobserwować zwiększoną ilością czerwonych serduszek oraz uroczystą dekoracją. Całość imprezy została podzielona na dwie części: artystyczną i zabawę karnawałową. Na początku młodzi artyści zaprezentowali wiersze, które były odbiciem duszy, pragnień i przemyśleń różnych ludzi: „Hymn o miłości” św. Pawła do Koryntian, „Co to jest miłość” J. Kafty, „ Pożałuj mnie” D. Wawiłow, „Zakochana” M. Hillary. Zaciekawienie i uśmiech na twarzach pojawił się również przy inscenizacji wiersza J. Brzechwy „Żuk”. Druga część odbyła się w postaci „ mini playback show”. Każda klasa zaprezentowała swoje umiejętności muzyczno-wokalne oraz taneczne. W klasach młodszych pojawiły się takie utwory jak „ Miłość” i „Szalona” zespołu Boys, „Ona tańczy dla mnie” Weekend, Żono moja” Masters. Klasy starsze wcielały się w takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz , Ewelina Lisowska i innych wykonawców muzyki polskiej i zagranicznej. Jednak największe wrażenie zrobił utwór uznany za hit 2012r. „Gangnam Style”- Psy w wykonaniu klasy V, który to porwał zgromadzonych do wspólnej zabawy i zapoczątkował bal karnawałowy. Dla uczestników w swoich niesamowitych a wręcz zaskakujących przebraniach [od księżniczki po biedronkę] zabawa nie miała końca. Jednogłośnie stwierdzili, że tegoroczne Walentynki zapadną im na długo w pamięci.Artykuł o ,,Walentynkach w Osieku Wielkim” można przeczytać w Przeglądzie Kolskim nr 8 19- 25 luty 2013r.

Jasełka w Osieku Wielkim

Dodano: 21.12.2012
„Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie święty Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych. Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisek Heroda. Dnia 21 grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Osieku Wielkim odbyło się przedstawienie jasełkowe pt: ,, Wesoła Nowina” przygotowana pod okiem siostry Hanny Żaboklickiej. Sztuka była wyjątkowa, gdyż przedstawiona była w nucie góralskiej. Ukazała piękno folkloru naszej tradycji. Całość składała się z trzech aktów. W pierwszym akcie górale wybierają się do Betlejem . Idąc do Pana Jezusa śpiewają: ,, Hej ke ja se zaśpiewom w Strażyskiej Dolinie , hej to się w Osieku Wielkim, syćko rozwinie….” ,, Hej najmilsi zbirajcie się a dyć wartko nie gapcie się i chłopy i baby i kupa dzieciska, no he bajcie skoda casu, pójdzmy wsyscy do stajenki do Jezusa i Panienki, tam się piknie pokłonimy zaśpiewomy, zatancymy” W drugim akcie ukazane zostało okrucieństwo króla Heroda, który morduje niemowlęta , gdyż najbardziej ceni tylko swoje królestwo. W trzecim akcie wszyscy pozostali królowie i oglądający włączyli się w uwielbienie Boga- Małe Dziecię nasze Zbawienie. ,, O Malutki Jezu w żłobie …… Przez Twoje dziś narodzenie ukazałeś nam Zbawienie , Miej ze w Swojej nas opiece…..” Piękne góralskie stroje , przyciągały uwagę a występy dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Całość oprawiona pięknymi kolędami, wypadła naprawdę świetnie .Można było jeszcze raz je przeżyć podczas choinki noworocznej, która odbyła się 12 stycznia 2013 roku w szkole w Osieku Wielkim . Artykuł o Jasełkach w szkole można przeczytać w,, Przeglądzie Kolskim” nr 2 8- 14 stycznia 2013r.
Dodane przez: Ewa Stasiak

Mikołajki

Dodano: 06.12.2012
Tradycyjnie 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Zapowiedzią, ze będzie to szczególny dzień były lizaki, które Mikołaj zostawił u pani dyrektor Jolanty Szczepankiewicz dla wszystkich uczniów. W klasach I- III w oczekiwaniu na przybycie Mikołaja odbył się Mikołajkowy Turniej Zabawowy przygotowany przez wychowawców panią Arletę Ziółkowską, panią Dobrochnę Szpilewską, panią Alicję Żurawską. Czekając na Mikołaja uczniowie uczestniczyli w zawodach: rozwiązywali zagadki, rebusy, uzupełniali tekst o biskupie Mikołaju z Miry oraz bawili się w różne zabawy sprawnościowe. Mikołaj został powitany piosenkami. Wszystkie dzieci obdarowane zostały prezentami, w których przygotowaniu Mikołajowi pomagali rodzice uczniów. Nie zabrakło również prezentów dla wychowawców i pani dyrektor. Widząc, ze renifery Mikołaja są już bardzo osłabione również Mikołaj otrzymał prezent- słodkiego renifera. Mamy nadzieję, że po wzmocnieniu zaprzęgu Mikołaj nie zapomni o nas również w przyszłym roku.
Dodane przez: Dobrochna Szpilewska

Ślubowanie uczniów klasy I

Dodano: 25.10.2012
W dniu 25 października 2012r. pierwszoklasiści zostali pasowanie na prawowitych uczniów naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział pan dyr. Andrzej Łaszkiewicz, dzieci z OP z wychowawcą panią Renatą Kawką, uczniowie klasy II z wychowawcą panią Dobrochną Szpilewską, uczniowie klasy III z wychowawca panią Alicją Żurawską oraz rodzice pierwszoklasistów. Pierwszaki wzorowo zdały egzamin ma ucznia prezentując wiersze i piosenki przygotowane z wychowawcą kl. I panią Arletą Ziółkowską. Wszyscy przybyli jednomyślnie stwierdzili, iż mogą oni zostać uczniami Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim. Pasowania na uczniów dokonał pan dyrektor, a pierwszoklasiści ślubowali być wzorowymi uczniami i dobrymi Polakami. Przyrzeczenie Rodzica na medal złożyli rodzice uczniów kl. I.W imieniu społeczności szkolnej uczniów powitała klasa II przedstawiając: rady, jak być dobrym uczniem i kolegą, wiersze i piosenki.W tym szczególnym dniu uczniowie klasy I obdarowani zostali prezentami od Rady Rodziców oraz zakładkami własnoręcznie wykonanymi przez klasę II.Za przyjęcie do grona uczniów naszej szkoły pierwszoklasiści podziękowali kwiatami złożonymi na ręce pana dyrektora oraz cukierkami dla koleżanek i kolegów.
Dodane przez: Dobrochna Szpilewska